• Ադրբեջանի օմբուդսմենը՝ Միջազգային դատարանի որոշման մասին
Մարդու իրավունքների հանձնակատար (օմբուդսմեն) Սաբինա Ալիևան մեկնաբանել է Միջազգային դատարանի որոշումը՝ քննարկելու Ադրբեջանի միջազգային իրավական հայցերն ընդդեմ Հայաստանի, այդ թվում՝ Հայաստանից բխող ականային սպառնալիքի հետ կապված դեպքերը։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, օմբուդսմենն ընդգծել է, որ Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի դեմ երկար տարիներ անցկացվող օկուպացիոն քաղաքականության և էթնիկ զտումների արդյունքում խախտվել են ավելի քան մեկ միլիոն ադրբեջանցիների հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները՝ ամրագրված միջազգային իրավական փաստաթղթերում, ինչպես նաև ոտնահարվել են միջազգային իրավունքի և միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերն ու սկզբունքները, կատարվել են ռազմական հանցագործություններ։ Նա նշել է, որ արդարության ապահովման համար չափազանց կարևոր են միջազգային մակարդակով ձեռնարկվող իրավական քայլերը՝ ադրբեջանցիների իրավունքների և ազատությունների վերականգնման համար, որոնք սիստեմատիկորեն խախտվել են տասնամյակներ շարունակ։
Մարդու իրավունքների հանձնակատարը դրական է գնահատել Միջազգային դատարանի որոշումը՝ ըստ էության քննելու Ադրբեջանի իրավական հայցն ընդդեմ Հայաստանի՝ ներառյալ ականային սպառնալիքի հետ կապված փաստերը՝ չնայած հայկական կողմի առարկություններին։ Նա նշել է, որ դատարանի կողմից Հայաստանի փորձերի մերժումը դատարանի իրավասությունից բացառելու Ադրբեջանի արդարացված հայցերը՝ կապված օկուպացիայի ժամանակ և դրանից հետո նրա տարածքներում ականների և թակարդ-ականների տեղադրման հետ, կարևոր քայլ է արդարությունը վերականգնելու համար։

13 Ноября 2024 - 22:29
Уполномоченный по правам человека (омбудсмен) Сабина Алиева прокомментировала решение Международного суда рассмотреть международные правовые иски Азербайджана против Армении, включая случаи, связанные с минной угрозой, исходящей от Армении.
Как сообщает Armenia.Az, омбудсмен подчеркнула, что в результате многолетней оккупационной политики и этнической чистки, проводимой Арменией против Азербайджана, были нарушены фундаментальные права и свободы более миллиона азербайджанцев, закрепленные в международных правовых документах, а также грубо попраны нормы и принципы международного права и международного гуманитарного права, совершены военные преступления. Она отметила, что правовые шаги, предпринимаемые на международном уровне для восстановления прав и свобод азербайджанцев, систематически нарушавшихся на протяжении десятилетий, являются крайне важными для обеспечения справедливости.
Уполномоченный по правам человека положительно оценила решение Международного суда рассмотреть по существу правовой иск Азербайджана против Армении, включая факты, связанные с минной угрозой, несмотря на возражения армянской стороны. Она отметила, что отклонение судом попыток Армении исключить из юрисдикции суда обоснованные претензии Азербайджана относительно установки мин и минных ловушек на его территориях во время оккупации и после нее является важным шагом на пути к восстановлению справедливости.