01 Հուլիս 2024 - 09:22
Ադրբեջանի մշակութային մայրաքաղաք Շուշայում առաջին անգամ անցկացվել է Քելաղայի փառատոն, որը կազմակերպվել է «Քելաղայի օրեր» նախագծի շրջանակներում «Միրվարիդ Դիլբազիի պոեզիայի ժողով»-ի կողմից՝ Շուշա քաղաքի պետական արգելոցի վարչության աջակցությամբ։
Ինչպես AZERTAC-ին հայտնել են կազմակերպիչները, փառատոնի շրջանակներում շուշացիներին ներկայացվել են 200 հնագույն քելաղայի, որոնք հյուսվել են Գյուլլու Էլդար Թոմարլիի կողմից, նկարչուհի Գյուլնարա Մամեդովայի կտավները, Այբենիզ Ջամալովայի՝ գուրամա տեխնիկայով կատարված աշխատանքները և նրա վերջերս լույս տեսած «Մայրս՝ քելաղայի, քելաղայի՝ մայրս...» գիրքը։
Ելույթ ունենալով միջոցառմանը՝ «Միրվարիդ Դիլբազիի պոեզիայի ժողով» հասարակական միավորման նախագահ, Քելաղայի թանգարանի տնօրեն Գյուլլու Էլդար Թոմարլին նշել է, որ Ադրբեջանի առաջին փոխնախագահ, Հեյդար Ալիևի Հիմնադրամի նախագահ Մեհրիբան Ալիևայի նախաձեռնությամբ 2014-ին Քելաղայը ներառվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցուցակում։

01 Июля 2024 - 09:22
В культурной столице Азербайджана Шуше впервые прошел Фестиваль келагаи, организованный в рамках проекта «Дни келагаи» Поэтическим собранием Мирварид Дильбази при поддержке Управления государственного заповедника города Шуша.
Как сообщили АЗЕРТАДЖ организаторы, в рамках фестиваля шушинцам были представлены 200 старинных келагаи, вязаные изделия Гюллю Эльдар Томарлы, картины художницы Гюльнары Мамедовой, работы Айбениз Джамаловой в технике гурама и ее недавно изданная книга «Моя мать – келагаи, келагаи – моя мать...», состоялся концерт.
Выступившая на мероприятии председатель Общественного объединения «Поэтическое собрание Мирварид Дильбази», директор Музея келагаи Гюллю Эльдар Томарлы отметила, что в 2014 году по инициативе Первого вице-президента Азербайджана, президента Фонд Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой келагаи был включен в Репрезентативный список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО.