14 Հուլիս 2025 - 12:37
Այս տարվա առաջին կիսամյակում 47 պետական մարմինների 95 աշխատակից հաքերային հարձակումների զոհ է դարձել՝ կիբերհիգիենայի կանոնները չպահպանելու պատճառով։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասվում է՝ Հատուկ կապի և տեղեկատվական անվտանգության պետական ծառայության հաղորդագրության մեջ։
Բացի այդ, հաքերային հարձակումների զոհ են դառնում նաև այն քաղաքացիները, ովքեր չեն պահպանում տեղեկատվական անվտանգության կանոնները՝ ինտերնետից օգտվելիս։ Հարձակվողները ոչ միայն տվյալներ են ստանում նրանց անձնական համակարգիչներից, այլև մուտքանուններ և գաղտնաբառեր իրենց կողմից օգտագործվող էլեկտրոնային կառավարման ծառայությունների կայքերում։ 2025 թվականի առաջին կեսին հաքերների զոհ դարձած հանրային ծառայությունների օգտատերերի թիվը հասել է 6164 մարդու։

14 Июля 2025 - 12:37
В первом полугодии текущего года 95 сотрудников 47 государственных учреждений стали жертвами хакерских атак из-за несоблюдения правил кибергигиены.
Как передает Armenia.Az, об этом говорится в сообщении Госслужбы специальной связи и информационной безопасности.
Кроме того, граждане, не соблюдающие правила информационной безопасности при использовании интернета, тоже становятся жертвами хакерских атак. Злоумышленники не только заполучают данные с их персональных компьютеров, но также логины и пароли на сайтах электронных госуслуг, которыми они пользуются. В первом полугодии 2025 года число пользователей государственных услуг, ставших жертвами хакеров, достигло 6 164 человек.