• Ալիևը՝ ԵՄ-ի համար 20 մլրդ խմ գազի մասին: «Կարծում եմ՝ մենք դրան կհասնենք»
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ասել է՝ Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոյի հետ մամուլի համար համատեղ հայտարարության մեջ։
Նշելով, որ Եվրոպա մատակարարումները 2021 թվականին 8 միլիարդ խորանարդ մետրից այս տարի կհասնեն 12 միլիարդ խորանարդ մետրի, պետության ղեկավարն ասել է, որ դա կազմում է Ադրբեջանի գազի ընդհանուր արտահանման ուղիղ կեսը։ «Մեր ծրագրերը ներառում են՝ մինչև 2027 թվականի վերջ միայն Եվրամիություն 20 միլիարդ խորանարդ մետր գազ տեղափոխելու հարցը։ Կարծում եմ՝ մենք դրան կհասնենք»,- ընդգծել է նախագահը։

• Алиев о 20 млрд кубометров газа для ЕС: «Думаю, мы добьемся этого»
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом сказал Президент Азербайджана Ильхам Алиев в заявлении для прессы с премьер-министром Словакии Робертом Фицо.
Заявив, что поставки в Европу увеличатся с 8 млрд кубометров в 2021 году до 12 млрд кубометров в этом году, глава государства сообщил, что это составляет ровно половину от общего экспорта газа Азербайджана. «В наших планах стоит вопрос транспортировки только в Евросоюз 20 млрд кубометров газа до конца 2027 года. Думаю, мы добьемся этого», - подчеркнул Президент.