• Թոմփսոն. COP29-ը Ադրբեջանի հետ արդյունավետ համագործակցության հնարավորություն է
Բաքվում COP29-ի ընթացքում Ասիական զարգացման բանկի և Ադրբեջանի միջև արդյունավետ համագործակցության բազմաթիվ հնարավորություններ կլինեն։
Այս մասին Armenia.Az-ին հայտնել է 11 երկրների, այդ թվում՝ Ադրբեջանի գծով ԱԶԲ գործադիր տնօրեն Ռեյչել Թոմփսոնը:
«Սա առաջին անգամն է երկար տարիների ընթացքում, երբ Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի Կողմերի համաժողովը վերադառնում է ԱԶԲ-ի անդամ զարգացող երկիր: Կարծում եմ՝ սա շատ կարևոր հանդիպում է։ Իսկ Ադրբեջանի կառավարությունը հստակորեն սահմանել է կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի ֆինանսավորումը որպես իսկապես կարևոր առաջնահերթություն», - ասել է նա:

• Томпсон: COP29 - возможность для плодотворного сотрудничества с Азербайджаном
Во время проведения COP29 в Баку будет много возможностей для плодотворного сотрудничества между Азиатским банком развития и Азербайджаном.
Об этом Armenia.Az заявила исполнительный директор АБР Рэйчел Томпсон по 11 странам, включая Азербайджан.
«Это один из первых случаев за много лет, когда Конференция сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата возвращается в развивающуюся страну-члена АБР. Я думаю, что это очень важная встреча. А правительство Азербайджана четко определило финансирование борьбы с изменением климата как действительно важный приоритет», — сказала она.