• Հայտնի է դարձել Ալմաթիում Ադրբեջանի և Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարների միջև բանակցությունների օրը
Հայտնի է դարձել Ադրբեջանի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարներ Ջեյհուն Բայրամովի և Արարատ Միրզոյանի՝ Ալմաթիում (Ղազախստան) կայանալիք հանդիպման օրը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Այխան Հաջիզադեն X սոցիալական ցանցի իր էջում գրել է, որ հանդիպումը կկայանա մայիսի 10-ին։
Նշենք, որ այս տեղեկությունը սոցցանցում հաստատել է նաև ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Բադալյանը։
«Նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների միջև բանակցությունները տեղի կունենան 2024 թվականի մայիսի 10-ին Ալմաթիում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Հիշեցնենք, որ Ղազախստանում երկու երկրների միջև բանակցություններ անցկացնելու առաջարկով հանդես էր եկել Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը վերջերս Ադրբեջան և Հայաստան կատարած այցերի ժամանակ։

• Назначена дата переговоров глав МИД Азербайджана и Армении в Алматы
Стала известна дата встречи министров иностранных дел Азербайджана и Армении Джейхуна Байрамова и Арарата Мирзояна в Алматы (Казахстан).
Как передает Armenia.Az, глава пресс-службы МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде в своем аккаунте в соцсети Х написал, что встреча состоится 10 мая.
Отметим, что данную информацию подтвердила пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян в соцсети.
«В соответствии с ранее достигнутыми договоренностями, переговоры между главами внешнеполитических ведомств Азербайджана и Армении и пройдут в Алматы 10 мая 2024 года», - говорится в сообщении.
Напомним, идею проведения переговоров двух стран в Казахстане предложил президент республики Касым-Жомарт Токаев во время недавних визитов в Азербайджан и Армению.