• Փաշինյանը կաթողիկոսին. Չի լինելու սահմանազատում, պատերազմ է լինելու
Որոշ ուժեր ի սկզբանե չէին ցանկանում հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատում ու սահմանագծում Տավուշի (Թովուզգալայի- խմբ.) հատվածում։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը՝ հայկական ԶԼՄ-ներին հղումով, այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով, սահմանազատումից հրաժարվելու անխուսափելի հետևանքը կլիներ պատերազմը, և այս դեպքում պատերազմը չէր լեգիտիմացվի։
«Մենք ասում ենք՝ լավ, հարգելի լրագրողներ, հարգելի հոգևորականության ներկայացուցիչներ, եպիսկոպոսներ, Վեհափառ կաթողիկոս, դուք ասում եք՝ եկեք այսօրվանից դադարեցնենք սահմանազատումը... Իսկ ի՞նչ է լինելու հետո։ Հետո մի բան է լինելու՝ պատերազմ»,- ասել է Փաշինյանը։
ՀՀ կառավարության ղեկավարը համոզված է, որ այն ուժերը, որոնք պահանջում են վերջ դնել սահմանազատմանը, բնականաբար, արտաքին որոշ ուժերի աջակցությամբ, ամեն ինչ կանեն հանրապետության որոշ տարածքներ զավթելու համար, որպեսզի դա օգտագործեն քաղաքական փոփոխությունների համար։

• Пашинян — католикосу: Не будет делимитации — будет война
Некоторые силы изначально не хотели делимитации и демаркации армяно-азербайджанской границы на тавушском (товузгалинском – ред.) участке.
Как передает Armenia.Az ссылкой на армянские СМИ, об этом сказал премьер Армении Никол Пашинян на пресс-конференции.
По его словам, неизбежным последствием отказа от делимитации была бы война, причем в этом случае война не была бы делегитимированной.
«Мы говорим, хорошо, уважаемые журналисты, уважаемые представители духовенства, епископы, Ваше Святейшество Католикос, вот вы говорите, давайте с сегодняшнего дня прекратим делимитацию... А что будет потом? Потом будет одно — война», — сказал Пашинян.
Глава правительства Армении убежден, что те силы, которые требуют прекратить делимитацию, естественно, при поддержке некоторых внешних сил, сделают все возможное для оккупации некоторых территорий республики, чтобы использовать это для политических изменений.
Напомним, 19 апреля МИД Армении по итогам восьмой встречи госкомиссий сообщил, что Армения и Азербайджан договорились начать делимитацию с Тавушской (Товузгала — ред.) области и до 1 июля завершить согласование проекта положения о совместной деятельности комиссий по делимитации.