• ԱԶԲ-ն թարմացրել է Ադրբեջանի տնտեսության աճի կանխատեսումները
Ասիական զարգացման բանկը (ԱԶԲ) 2024 թվականին Ադրբեջանում ՀՆԱ-ի աճի տեմպերը կանխատեսում է 1,2 տոկոս, իսկ 2025 թվականին՝ 1,6 տոկոս՝ պայմանավորված պետական ծախսերի ավելացմամբ և սպասարկման ոլորտում։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է «Ասիայի զարգացման հեռանկարներ»-ի ապրիլյան զեկույցում։ ԱԶԲ-ի նախորդ (2023թ. սեպտեմբեր) գնահատականի համաձայն՝ 2024թ. համար Ադրբեջանի ՀՆԱ-ի աճը կանխատեսվում էր 2,6%:
«Ելնելով մանրածախ և տրանսպորտի ոլորտներում սպասվող աճից՝ սպասարկման ոլորտի աճը կանխատեսվում է մինչև 2,3% 2024 թվականին և 3% 2025 թվականին։ Տրանսպորտի ոլորտում շահույթը կապահովվի՝ ազգային «KazMunayGas» ընկերության և Ադրբեջանի Պետնավթընկերության (SOCAR) միջև՝ ղազախական նավթի տարանցումն Ադրբեջանի տարածքով մեծացնելու համաձայնագրի միջոցով»,- նշում է ԱԶԲ-ն։
Բանկի վերլուծաբաններն ակնկալում են, որ արդյունաբերական անկումը 2024 թվականին կթուլանա մինչև 1,6%՝ պայմանավորված նավթային հարթակի արտադրողականության դանդաղեցմամբ, և մինչև 1% 2025 թվականին, քանի որ գազի արդյունահանումը դառնում է ավելի կարևոր:

• АБР обновил прогнозы роста экономики Азербайджана
Азиатский банк развития (АБР) в 2024 году прогнозирует темпы роста ВВП в Азербайджане на уровне 1,2%, а в 2025 году - 1,6% за счет увеличения государственных расходов и роста сферы услуг.
Как передает Armenia.Az, об этом говорится в обнародованном сегодня в апрельском отчете «Перспективы развития Азии (ADO)». Согласно предыдущей (в сентябре 2023 года) оценке АБР, рост ВВП Азербайджана на 2024 год прогнозировался на уровне 2,6%.
«Благодаря ожидаемому росту в розничной торговле и транспортном секторе, прогнозируется, что рост сферы услуг вырастет до 2,3% в 2024 году и 3% в 2025 году. Выигрыш в сфере транспорта будет обеспечен за счет соглашения между национальной компанией «КазМунайГаз» и Госнефтекомпанией Азербайджана (SOCAR) об увеличении транзита казахстанской нефти через Азербайджан», - отмечает АБР.
По мнению аналитиков банка, спад в промышленности снизится до 1,6% в 2024 году из-за замедления производительности нефтяных платформ, а в 2025 году - до 1% , поскольку добыча газа становится более важной.