07 Հուլիս 2025 - 12:32
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը ցավակցություն է հայտնել՝ Թուրքիայի ազգային պաշտպանության նախարար Յաշար Գյուլերին։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, ցավակցություններում ասվում է.
«Խորապես վշտացած եմ՝ 2022 թվականի մայիսի 28-ին ահաբեկչական հրետակոծության հետևանքով՝ «Պենչե Քիլիթ» գործողության ժամանակ զոհված թուրք սպայի դին գտնելու որոնողական-փրկարարական աշխատանքների ժամանակ՝ մեթանից տուժած 5 թուրք զինծառայողների զոհվելու լուրով:։
Ձեր վիշտը՝մեր վիշտն է։ Մենք միշտ Թուրքիայի եղբայրական բանակի կողքին ենք՝ ահաբեկչության դեմ վճռական պայքարում և ողջ ուժով աջակցում ենք ձեզ։ Մենք աղոթում ենք զոհված թուրք զինվորների հոգիների համար, կիսում նրանց ընտանիքների ցավը և խորին ցավակցություն ենք հայտնում նրանց մերձավորներին։ Մենք նաև աղոթում ենք բուժում ստացող զինծառայողների արագ ապաքինման համար»։

07 Июля 2025 - 10:00
Министр обороны Азербайджана, генерал-полковник Закир Гасанов выразил соболезнования министру национальной обороны Турции господину Яшару Гюлеру.
Как сообщает Report, в соболезновании говорится:
«Сообщение о смерти 5 турецких военнослужащих, пострадавших от метана в пещере, во время поисково-спасательных работ по поиску тела турецкого офицера, погибшего 28 мая 2022 года в ходе операции 'Пенче-Килит' в результате обстрела террористами, глубоко меня опечалило.
Ваше горе — это и наше горе. Мы всегда рядом с братской армией Турции в решительной борьбе с терроризмом и поддерживаем вас всеми силами. Молимся за души погибших героев турецких солдат, разделяем боль их семей и выражаем глубокие соболезнования их близким. Мы также молимся о скорейшем выздоровлении военнослужащих, находящихся на лечении».