07 Հուլիս 2025 - 10:16
Ադրբեջանի Ահմեդբեյլի-Ֆիզուլի-Շուշա ավտոմոբիլային ճանապարհը՝ Միջազգային ճանապարհային ֆեդերացիայի կողմից՝ «Շինարարության նորարարական մեթոդաբանություն» անվանակարգում հաղթող է ճանաչվել ։
Այս մասին Ֆիզուլի ուղարկված Report-ի թղթակցին հայտնել է՝ Ադրբեջանի Ավտոմոբիլային ճանապարհների պետական գործակալության (ԱԱՃՊԳ) նախագծի ինժեներ Էյուբ Հուսեյնովը։
Նրա խոսքով՝ ազատագրված տարածքներում ճանապարհային ենթակառուցվածքները կառուցվում են բարձր որակով և ժամանակակից պահանջներին համապատասխան։ Այդպիսի նախագծերից մեկը Ահմեդբեյլի-Ֆիզուլի-Շուշա ճանապարհն է, որի հանդիսավոր բացումը տեղի է ունեցել հուլիսի 3-ին՝ նախագահ Իլհամ Ալիևի մասնակցությամբ։

• Проект трассы Ахмедбейли–Физули–Шуша получил международную награду
Автомобильная дорога Ахмедбейли–Физули–Шуша в Азербайджане признана победителем в номинации «Инновационная методология строительства» Международной дорожной федерацией.
Об этом сообщил корреспонденту Report, командированному в Физули, инженер по проектам Государственного агентства автомобильных дорог Азербайджана (ГААДА) Эйюб Гусейнов.
По его словам, дорожная инфраструктура на освобождённых территориях строится с высоким качеством и в соответствии с современными требованиями. Одним из таких проектов является дорога Ахмедбейли–Физули–Шуша, торжественное открытие которой состоялось 3 июля с участием Президента Ильхама Алиева.