• Ռուսաստանի ԱԻՆ-ի ղեկավարը ժամանել է Բաքու
Ռուսաստանի ԱԻՆ-ի ղեկավար Ալեքսանդր Կուրենկովը ժամանել է Բաքու՝ մասնակցելու Միջազգային քաղաքացիական պաշտպանության կազմակերպության (ICDO) գործադիր խորհրդի նիստին, ՏԱՍՍ-ին հայտնել են նախարարության մամուլի ծառայությունից։
«Այսօր Ռուսաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարության ղեկավար Ալեքսանդր Կուրենկովը ժամանել է Ադրբեջան՝ մասնակցելու Միջազգային քաղաքացիական պաշտպանության կազմակերպության գործադիր խորհրդի և գլխավոր ասամբլեայի նիստին։ Օրակարգի հիմնական հարցը՝ այս կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի ընտրությունն է, որը միավորում է ավելի քան 60 երկրների արտակարգ իրավիճակների ծառայություններ և մարդասիրական օգնություն է տրամադրում ամբողջ աշխարհում», - հայտնել են Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունից։
Նախատեսվում է, որ ռուսաստանցի նախարարը Բաքվում երկկողմ հանդիպումներ կանցկացնի այլ պետություններից գործընկերների հետ։
«Ռուսաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը առաջատար դիրք է զբաղեցնում միջազգային ասպարեզում՝ արտակարգ իրավիճակներից տուժած երկրներին մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու հարցում։ Մենք միշտ հետևում ենք բացության և փոխադարձ հարգանքի սկզբունքներին ռազմավարական գործընկերների հետ հարաբերություններում», - նախարարի մամուլի ծառայությունից մեջբերում է նրա խոսքերը։

07 Июля 2025 - 17:55
Глава МЧС РФ Александр Куренков прилетел в Баку для участия в заседании исполнительного совета Международной организации гражданской обороны (МОГО), сообщили ТАСС в пресс-службе ведомства.
«Сегодня в Азербайджан для участия в заседании исполнительного совета и генеральной ассамблеи Международной организации гражданской обороны прибыл глава МЧС России Александр Куренков. Ключевой вопрос повестки — выборы генерального секретаря этой организации, которая объединяет на своей площадке чрезвычайные службы более 60 государств и оказывает гуманитарную помощь по всему миру», — сказали в МЧС.
Планируется, что российский министр проведет в Баку двусторонние встречи с коллегами из других государств.
«МЧС России занимает лидирующие позиции на международной арене в вопросах оказания гуманитарной помощи пострадавшим от чрезвычайных ситуаций странам. Мы всегда следуем принципам открытости и взаимоуважения по отношению к стратегическим партнерам», — цитируют в пресс-службе министра.