• Մուրադովան ՄԱԿ-ի փորձագետին պատմել է Ադրբեջանում երեխաների իրավունքների պաշտպանության մասին
«Երեխաների իրավունքների պաշտպանության 2026-2030 թվականների գործողությունների ծրագրի» մշակման գործում ազգային արժեքների և միջազգային պարտավորությունների ներդաշնակեցումը կնպաստի՝ ապագա սերնդի անվտանգ զարգացմանը։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է Ընտանիքի, կանանց և երեխաների հարցերով պետական կոմիտեի նախագահ Բահար Մուրադովան՝ ՄԱԿ-ի Երեխայի իրավունքների կոմիտեի փորձագետ Սոֆի Կիլաձեի հետ հանդիպման ժամանակ։
Մուրադովան նշել է, որ միջազգային փորձը և աջակցությունը կարևոր են երեխաների հարցերով առաջնահերթ ոլորտները որոշելու և գործողությունների ծրագիր մշակելու գործում։ Նոր ռազմավարությունը նախատեսված է երեխաների իրավունքների պաշտպանության համապարփակ համակարգ ստեղծելու համար, որը հաշվի է առնում ինչպես ադրբեջանական հասարակության ավանդական արժեքները, այնպես էլ ժամանակակից միջազգային չափանիշները։

08 Июля 2025 - 09:16
Согласование национальных ценностей с международными обязательствами при разработке «Плана действий по защите прав ребенка на 2026-2030 годы» будет способствовать безопасному развитию будущего поколения.
Как сообщает Report, об этом заявила председатель Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей Бахар Мурадова на встрече с экспертом Комитета ООН по правам ребенка Софи Киладзе.
Мурадова отметила, что международный опыт и поддержка имеют важное значение при определении приоритетных направлений и разработке плана действий по вопросам детей. Новая стратегия призвана создать комплексную систему защиты прав детей, учитывающую как традиционные ценности азербайджанского общества, так и современные международные стандарты.