• Սահիլ Բաբաև. Ադրբեջանը նպատակ ունի դառնալ «կանաչ» էներգիայի արտահանող
Ադրբեջանի կառավարությունը իր առջև նպատակ է դնում՝ լինել ոչ միայն կանաչ էներգիայի արտադրող, այլև արտահանող։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է ֆինանսների նախարար Սահիլ Բաբաևը՝ Համաշխարհային բանկի հետ վարկային համաձայնագրի ստորագրման արարողության ժամանակ։
Նա բարձր է գնահատել՝ Համաշխարհային բանկի խմբի կողմից Ադրբեջանում զարգացման ծրագրերին մշտական աջակցությունը։
Նախարարը նշել է ստորագրված վարկային համաձայնագրի կարևորությունը՝ միջազգային ֆինանսական հաստատությունների հետ համագործակցության ընդլայնման շրջանակներում։
Բաբաևը նշել է, որ Ադրբեջանն ունի հարուստ վերականգնվող էներգիայի ռեսուրսներ, մասնավորապես՝ արևային, քամու և հիդրոէլեկտրակայանների բարձր տեխնիկական ներուժ, և հայտարարել է, որ կառավարության նպատակն է՝ երկիրը վերածել ոչ միայն կանաչ էներգիայի արտադրողի, այլև արտահանողի։
Նախարարը ընդգծել է, որ որպես COP29 նախագահող երկիր՝ Ադրբեջանը, հավատարիմ մնալով կանաչ օրակարգին, ակտիվորեն ներդրումներ է կատարում՝ էներգետիկ հաշվեկշռում վերականգնվող աղբյուրների մասնաբաժնի ավելացման գործում։

• Сахиль Бабаев: Азербайджан стремится стать экспортером «зеленой» энергии
Правительство Азербайджана ставит перед собой целью быть не только производителем, но и экспортером зеленой энергии.
Как сообщает Report, об этом заявил министр финансов Сахиль Бабаев на церемонии подписания кредитного соглашения со Всемирным банком.
Он высоко оценил постоянную поддержку Группы Всемирного банка программам развития в Азербайджане.
Министр отметил важность подписанного кредитного соглашения в рамках расширения сотрудничества с международными финансовыми институтами.
Бабаев отметил, что Азербайджан обладает богатыми возобновляемыми энергетическими ресурсами, особенно высоким техническим потенциалом в области солнечной, ветровой и гидроэнергетики, и заявил, что целью правительства является превращение страны не только в производителя, но и в экспортера зеленой энергии.
Министр подчеркнул, что как председатель COP29 Азербайджан, оставаясь верным «зеленой» повестке, активно инвестирует в увеличение доли возобновляемых источников в энергетическом балансе.