• Ադրբեջանը ՁԻԱՀ-ի ցածր տարածվածություն ունեցող երկրների շարքում է
Մարտի 14-ին Ադրբեջանի Հանրապետության վարչապետ Ալի Ասադովը հանդիպել է Միավորված ազգերի կազմակերպության ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի (UNAIDS) ծրագրի գործադիր տնօրեն Վինի Բյանյիմայի հետ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, հանդիպմանն ընդգծվել է, որ Ադրբեջանը սերտորեն համագործակցում է ՄԱԿ-ի տարբեր հաստատությունների, այդ թվում՝ UNAIDS-ի հետ, և աջակցում նրանց գործունեությանը։
Նշվել է, որ ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի դեմ պայքարը Ադրբեջանի առողջապահության ազգային ռազմավարության հիմնական ուղղություններից է։ Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում Ադրբեջանը ՁԻԱՀ-ի տարածվածության ցածր մակարդակ ունեցող երկրների շարքում է։

• Азербайджан находится в числе стран с низким уровнем распространенности СПИД
Премьер-министр Азербайджанской Республики Али Асадов 14 марта встретился с исполнительным директором Объединенной программы ООН по ВИЧ/СПИД (UNAIDS) Винни Бьянйима.
Как сообщает Armenia.Az, на встрече было подчеркнуто, что Азербайджан тесно сотрудничает с различными учреждениями ООН, в том числе UNAIDS, и поддерживает их деятельность.
Было отмечено, что борьба с ВИЧ/СПИДом является одним из основных направлений национальной стратегии здравоохранения Азербайджана. В результате принятых мер Азербайджан находится в числе стран с низким уровнем распространенности СПИД.