• Համայնք. ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի տարեկան զեկույցները՝ քաղաքական ճնշման գործիք
ԱՄՆ Կոնգրեսի պատվերով պատրաստված մարդու իրավունքների վերաբերյալ տարեկան զեկույցները քաղաքական ճնշման գործիք են և կապ չունեն մարդու իրավունքների պաշտպանության հետ։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել են Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքում՝ մեկնաբանելով մարդու իրավունքների վերաբերյալ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի վերջին զեկույցը։
«Արդյո՞ք մի երկիր, որը հսկայական պատասխանատվություն է կրում մարդու իրավունքների խախտումների համար ամբողջ աշխարհում, մի երկիր, որտեղ մարդու իրավունքների վիճակը ոչ բոլորովին էլ վարդագույն չէ, բարոյական իրավունք ունի՞ նման փաստաթղթեր պատրաստելու:
Նախապաշարմունքներ և խտրականություն պարունակող այս զեկույցի միջոցով ԱՄՆ-ում այս տարի ևս փորձել են ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա։ Մյուս անհիմն պնդումների հետ մեկտեղ զեկույցը մեծ տեղ է հատկացնում զրպարտությանը այն մասին, թե ինչպես են իբր խախտվում հայերի իրավունքները Ադրբեջանում։ Զեկույցում, սակայն, չեն նշվում՝ Հայաստանից ադրբեջանցիների արտաքսման, նրանց մշակութային ժառանգության ոչնչացման, վերադարձի խոչընդոտման փաստերը։
Մենք դատապարտում ենք՝ Պետդեպարտամենտի կողմից բարձր արժեքների չարաշահումը իրենց սեփական քաղաքական նպատակների համար, խտրականությունն ու նախապաշարմունքը Ադրբեջանի և ադրբեջանցիների նկատմամբ։ Կոչ ենք անում ԱՄՆ-ին՝ հարգել Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիների վերադարձի իրավունքը»,-հայտարարել են համայնքում։

• Община: Ежегодные отчеты Госдепа США — инструмент политического давления
Ежегодные отчеты о правах человека, подготавливаемые по поручению Конгресса США, являются инструментом политического давления и не имеют ничего общего с защитой прав человека.
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявили в Общине Западного Азербайджана, комментируя последний отчет Госдепа США о правах человека.
«Имеет ли страна, несущая огромную ответственность за нарушения прав человека во всем мире, страна, внутри которой ситуация с правами человека отнюдь не радужная, моральное право подготавливать подобные документы?
Посредством данного отчета, содержащего предубеждение и дискриминацию, США и в этом году попытались оказать давление на Азербайджан. Наряду с другими необоснованными претензиями в отчете большое место уделено клевете о том, как якобы нарушаются права армян в Азербайджане. Однако в отчете не упоминаются факты изгнания из Армении азербайджанцев, уничтожения их культурного наследия, препятствования их возвращению.
Мы осуждаем злоупотребление Госдепом высокими ценностями в своих политических целях, дискриминацию и предубеждение против Азербайджана и азербайджанцев. Мы призываем США уважать право изгнанных из Армении азербайджанцев на возвращение», — заявили в общине.