• Ալիևը՝ «Մեկ Չինաստանի» քաղաքականության և Միջին միջանցքի ապագայի մասին
Մեր հարաբերությունները (Ադրբեջան – Չինաստան՝ Խմբ.) շատ հաջող զարգանում են փոխադարձ հարգանքի, փոխադարձ աջակցության և միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչման հիման վրա։ Ադրբեջանը այն առաջին երկրներից է, որն իր կարծիքն է հայտնել Թայվանի ընտրությունների վերաբերյալ։ Մենք ոչ միայն մտահոգություն ենք հայտնել, այլ նաեւ դատապարտել ենք։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այդ մասին ապրիլի 23-ին ADA համալսարանում «COP29 և կանաչ տեսլական Ադրբեջանի համար» թեմայով միջազգային ֆորումի ժամանակ հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ պատասխանելով միջոցառման մասնակիցների հարցերին։
«Մեր «Մեկ Չինաստանի» քաղաքականությունը շատ լավ հայտնի է մեր չինացի գործընկերներին, և Չինաստանը նույնպես միշտ աջակցել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը։ Այսինքն այն եղել է մի տեսակ հիմք մեր համագործակցության համար, բայց հիմա մեր համագործակցությունը ընդլայնվում է քաղաքական և տնտեսական, ինչպես նաև տրանսպորտային ոլորտում։ Ես շատ անգամ եմ հանդիպել նախագահ Սի Ծինփինի հետ, և ինձ մոտ շատ հաճելի տպավորություններ են մնացել այդ հանդիպումներից։ Այդ հանդիպումները լրացուցիչ ազդակ են հաղորդել մեր հարաբերություններին։ Ներկա ժամանակ մենք տեսնում ենք ավելի շատ չինական ներդրող ընկերություններ Ադրբեջանի արդյունաբերական հատվածում, ինչը մենք բարձր ենք գնահատում։ Մեր քաղաքական շփումները կրում են կանոնավոր բնույթ, տեղի են ունենում բարձր մակարդակի պատվիրակությունների փոխանակում։
Տրանսպորտի ոլորտը գնալով ավելի կարևոր նշանակություն է ձեռք բերում։ Անդրկասպյան տրանսպորտային երթուղին այսօր առավել քան երբևէ անհրաժեշտ է։ Մենք տեսնում ենք, թե ինչպես է տարեցտարի աճում Չինաստանից Ադրբեջանով բեռների ծավալը։ Ի դեպ, անցյալ ամիս Ղազախստանի նախագահի պետական այցի ժամանակ մենք՝ Չինաստանի Սիան քաղաքից Բաքու ժամանող կոնտեյներային գնացքի համատեղ դիմավորման արարողություն անցկացրեցինք։ Սա մեր երկրների համագործակցության համատեղ ցուցադրությունն էր։ Իհարկե, Ղազախստանն ու Չինաստանը շատ ավելի ակտիվ են համագործակցում։ Բայց Ադրբեջանն ու Չինաստանը նույնպես զարգացնում են համագործակցությունը շատ հեռանկարային և արդյունավետ ուղղությամբ։
Ես շատ եմ հավատում «Միջին միջանցք» նախագծի մեծ ապագային: Այստեղ, Ադրբեջանում, մենք կառուցել ենք բոլոր անհրաժեշտ ենթակառուցվածքը, այդ թվում նաև նոր ժամանակակից ծովային նավահանգիստ։ Ի դեպ, հիմա մենք աշխատում ենք ծովային նավահանգստի ընդլայնման ուղղությամբ, քանի որ 100 հազար TEU և ընդամենը 15 միլիոն տոննա այսօրվա թողունակությունը բավարար չէ։ Մենք արդեն դա հասկանում ենք։ Մենք ցանկանում ենք այն հասցնել 25 միլիոն տոննայի և 500 հազարի կամ նույնիսկ 1 միլիոն TEU-ի, որպեսզի հնարավորություն ունենանք ընդունել բեռների աճող ծավալը ոչ միայն Չինաստանից, այլ նաև Կենտրոնական Ասիայից։ Որովհետև այսօրվա աշխարհաքաղաքական պայմաններում այս երթուղին, ինչպես արդեն ասացի, անհրաժեշտ է։
Մենք նաև լրացուցիչ քայլեր ենք ձեռնարկում ինստիտուցիոնալ աջակցության առումով, քանի որ ֆիզիկապես ենթակառուցվածքները բավարար չեն։ Այսպիսով, մենք արդեն ստեղծել ենք համատեղ ձեռնարկություն Ադրբեջանի, Ղազախստանի և Վրաստանի միջև։ Այժմ մենք ակտիվորեն աշխատում ենք տրանսպորտային երթուղու թվայնացման ուղղությամբ։ Մենք մեր մաքսային վարչարարությունում օգտագործում ենք արհեստական ինտելեկտի համակարգեր, որպեսզի բեռների վերամշակումը քիչ ժամանակ պահանջի, իսկ թափանցիկությունն ու բեռների նկատմամբ վերահսկողությունը բացարձակ լինի: Սա այն է, ինչով մենք հիմա զբաղվում ենք, երկաթուղիների, ծովային նավահանգիստների և այլնի կառուցման հետ միասին։
Դուք նաև նշեցիք Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքը, որը պակաս կարևոր չէ Ադրբեջանի համար։ Ես կասեի, որ սա իրոք «աշխարհագրական նվեր» է, որ մենք գտնվում ենք այս խաչմերուկում, քանի որ երկու ճանապարհներն էլ անցնում են մեր տարածքով։ Ինչ վերաբերում է Հյուսիս-Հարավ երթուղուն, մենք արդեն ունենք երկաթուղային ենթակառուցվածք, որը մեզ կապում է Ռուսաստանի և Իրանի սահմանների հետ։ Մենք շուտով կսկսենք կառուցել նոր երկաթուղային ենթակառուցվածք, քանի որ ակնկալում ենք, որ միայն Ռուսաստանից Պարսից ծոց կառաքվի առնվազն 15 միլիոն տոննա բեռ: Իսկ եթե ավելացնենք հակառակ ուղղությամբ բեռները, ապա, կարծում եմ, 15 միլիոնը՝ դա միայն սկիզբն է։ Այսօր Հյուսիս-Հարավ երկաթուղու ադրբեջանական հատվածով կարող է փոխադրվել վեց-յոթ միլիոն տոննա բեռ, ինչը բավարար է մեզ և տարանցիկ երկրների համար։ Բայց ապագայում մենք լրացուցիչ երկաթուղիների կարիք կունենանք։ Ուստի մենք արդեն աշխատում ենք ֆինանսական միջոցների կուտակման ուղղությամբ։ Գործնական շինարարական փուլը կսկսենք ոչ ուշ, քան հաջորդ տարի։ Փաստորեն, ռուսական սահմանից մինչև Բաքու հատվածը արդեն վերանորոգվում է։ Բայց հիմա մեզ պետք է Բաքվից մինչև իրանական սահմանը։
Եվ վերջինը։ Այս ճանապարհները բաժանված չեն լինելու, քանի որ դա թույլ կտա բեռնափոխադրումներ կատարել հարավից արևմուտք կամ հյուսիսից արևմուտք, ինչը արդեն տեղի է ունենում առկա ենթակառուցվածքներով։ Բայց նոր ենթակառուցվածքների շահագործման հանձնելու հետ ծավալները կավելանան, ինչը, անշուշտ, կմեծացնի Ադրբեջանի աշխարհաքաղաքական նշանակությունը և մեզ լրացուցիչ ֆինանսական օգուտներ կբերի»,- ասել է նախագահ Ալիևը։

• Алиев о политике «Одного Китая» и будущем Среднего коридора
Наши отношения (Азербайджан – Китай – Ред.) развиваются очень успешно на основе взаимного уважения, взаимной поддержки и признания территориальной целостности друг друга. Азербайджан был в числе первых стран, выразивших свое мнение по поводу выборов на Тайване. Мы не только выразили обеспокоенность, но и осудили это.
Как передает Armenia.Az, об этом 23 апреля в Университете АДА в ходе международного форума на тему «СОР29 и Зеленое видение для Азербайджана» заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев, отвечая на вопросы участников мероприятия.
«Наша политика «Одного Китая» очень хорошо известна нашим китайским партнёрам, и Китай также всегда поддерживал территориальную целостность Азербайджана. То есть это была своего рода основа нашего сотрудничества, но сейчас наше сотрудничество расширяется в политической и экономической сферах, а также в транспортной сфере. Я много раз встречался с Председателем Си Цзиньпином, и у меня остались очень приятные впечатления от этих встреч. Эти встречи придали дополнительный импульс нашим отношениям. В настоящее время мы видим больше китайских компаний-инвесторов в промышленном секторе Азербайджана, что мы очень ценим. Наши политические контакты носят регулярный характер, происходит обмен делегациями высокого уровня.
Сфера транспорта приобретает всё большее значение. Транскаспийский транспортный маршрут сегодня необходим как никогда. Мы видим, как из года в год растёт объем грузов из Китая через Азербайджан. Кстати, во время государственного визита Президента Казахстана в прошлом месяце мы провели совместную церемонию встречи прибывшего в Баку контейнерного поезда из китайского Сианя. Это была наша совместная демонстрация сотрудничества между нашими странами. Конечно, Казахстан и Китай сотрудничают гораздо активнее. Но Азербайджан и Китай также развивают сотрудничество в очень перспективном и плодотворном направлении.
Я твердо верю в большое будущее проекта Среднего коридора. Здесь, в Азербайджане, мы построили всю необходимую инфраструктуру, в том числе новый современный морской порт. Кстати, сейчас мы работаем над расширением морского порта, потому что сегодняшней пропускной способности в 100 тысяч TEU и всего в 15 миллионов тонн будет недостаточно. Мы уже это понимаем. Мы хотим довести ее до 25 миллионов тонн и 500 тысяч или даже 1 миллиона TEU, чтобы иметь возможность принимать растущий объём грузов не только из Китая, но и из Центральной Азии. Потому что в сегодняшних геополитических условиях этот маршрут, как я уже сказал, необходим.
Мы также предпринимаем дополнительные шаги в отношении институциональной поддержки, поскольку физической инфраструктуры недостаточно. Таким образом, мы уже создали совместное предприятие между Азербайджаном, Казахстаном и Грузией. Сейчас мы активно работаем над цифровизацией транспортного маршрута. Мы применяем системы искусственного интеллекта в нашей таможенной администрации, чтобы обработка грузов занимала меньше времени, а прозрачность и контроль над грузами были абсолютными. Это то, чем мы сейчас и занимаемся, помимо строительства железных дорог, морских портов и т.д.
Вы также упомянули транспортный коридор Север-Юг, который не менее важен для Азербайджана. Я бы сказал, что это действительно «географический подарок», что мы находимся на этом перекрёстке, так как обе дороги пересекают нашу территорию. Что касается маршрута Север-Юг, у нас уже есть железнодорожная инфраструктура, которая соединяет нас с российской и иранской границами. Скоро мы начнем строить новую железнодорожную инфраструктуру, потому что мы ожидаем, что только из России в Персидский залив будет поступать не менее 15 миллионов тонн грузов. А если добавить грузы с противоположного направления, то, думаю, 15 миллионов - это только начало. Сегодня по азербайджанскому участку железнодорожного маршрута Север-Юг может переваливаться шесть-семь миллионов тонн грузов, что достаточно для нас и для транзитеров. Но в будущем нам понадобятся дополнительные железные дороги. Поэтому мы уже работаем над накоплением финансовых средств. Не позднее следующего года мы приступим к практической фазе строительства. На самом деле, часть от российской границы до Баку уже ремонтируется. Но теперь нам нужно от Баку до иранской границы.
И последнее. Эти дороги не будут раздельными, потому что это позволит перевозить грузы с юга на запад или с севера на запад, что уже происходит сейчас по существующей инфраструктуре. Но с введением в эксплуатацию новой инфраструктуры объемы возрастут, что, безусловно, повысит геополитическую значимость Азербайджана и принесет нам дополнительные финансовые выгоды», - сказал президент Алиев.