• Ադրբեջանում սկսվել է Ռամազան ամիսը
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս տարի Ռամազանի 1-ին օրն ըստ Գրիգորյան օրացույցի՝ ընկնում է մարտի 11-ին։
Կովկասի մահմեդականների վարչությունը (ԿՄՎ) ֆեթվա է հրապարակել մուսուլմանների համար ծոմ պահելու մասին։
ԿՄՎ -ի կողմից պատրաստված Ռամազան ամսվա հատուկ օրացույցի համաձայն՝ առաջին «Նախասահմանման գիշերը» («Ահյայի գիշերը») ընկնում է մարտի 28-ին (27-ի լույս 28-ի գիշերը), երկրորդը՝ մարտի 30-ին (29-ի լույս 30-ի գիշերը), երրորդը՝ ապրիլի 1-ին (մարտի 31-ի լույս ապրիլի 1-ի գիշերը) և վերջինը՝ ապրիլի 5-ին։
Իսլամի պահանջների համաձայն՝ Ռամազանի ընթացքում ցերեկային ժամերին չի կարելի ուտել, խմել, ծխել և այլն: Այս արգելքները չեն վերաբերում երեխաներին, հիվանդներին, հղի կանանց, նրանց, ովքեր կռվում են ռազմաճակատում կամ տնից հեռու են գտնվում:
Ծոմապահությունը սկսվում է Ռամազան ամսվա նորալուսնի ժամանակ և տևում է 29-30 օր: Ղուրանում գրված է. «Կերեք և խմեք մինչև լուսաբաց, մինչև սպիտակ թելը կտարբերվի սև թելից. ապա ծոմ պահեք մինչև գիշեր»:

• В Азербайджане начался месяц Рамазан
Как сообщает Armenia.Az, 1-е число месяца Рамазан приходится в этом году на 11 марта по григорианскому календарю.
Управление мусульман Кавказа (УМК) издало фетву о начале поста для мусульман.
Согласно специальному календарю месяца Рамазан, подготовленному УМК, первая «Ночь Предопределения» («Ночь ахья») придется на 28 марта (ночь с 27 на 28), вторая - на 30 марта (ночь с 29 на 30), третья - на 1 апреля (ночь с 31 марта на 1 апреля) и последняя - на 5 апреля.
Согласно требованиям Ислама, в светлое время суток во время Рамазана нельзя есть, пить, курить и пр. Эти запреты не относятся к детям, больным, беременным женщинам, тем, кто воюет на фронте или находится вдали от дома.
Пост начинается с новолуния в месяц Рамазан и длится 29-30 дней. В Коране написано: «Ешьте и пейте до рассвета, до того времени, как белая нитка будет отличаться от черной; затем поститесь до ночи».
Отметим, что во время Рамазан, являющегося месяцем милосердия и сострадания, богоугодными являются организация ифтаров, благотворительность, оказание по мере возможности помощи нуждающимся, бездомным, детским домам и пожилым. Чтение Корана, забота о родителях, занятие просвещением и поклонением считаются самыми большими добродетелями в этом месяце.