• ԱՄՆ-ը ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացի մեկնարկը. Պետդեպ
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ Պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցչի առաջին տեղակալ Վեդանտ Պատելը:
«Մենք ողջունում ենք այն հայտարարությունը, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը պայմանավորվել են 1991 թվականի Ալմա-Աթայի Հռչակագիրն օգտագործել որպես սահմանագծման հիմք։ Սա կարևոր քայլ է տևական խաղաղության համաձայնագրի կնքման ճանապարհին», - ասել է նա։
Պատելը նաև նշել է, որ այս պահին Պետդեպարտամենտը որևէ հայտարարություն չունի ԱՄՆ Պետքարտուղարության կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական Լուի Բոնապարտի տարածաշրջան մեկնելու հնարավորության վերաբերյալ։

• Госдеп: США приветствуют начало процесса делимитации между Азербайджаном и Арменией
Как сообщает Armenia.Az, об этом на брифинге заявил первый заместитель официального представителя Госдепартамента США Ведант Патель.
«Мы приветствуем заявление о том, что Армения и Азербайджан договорились об использовании Алма-Атинской декларации 1991 года в качестве основы для делимитации границы. Это важный шаг на пути к заключению прочного мирного соглашения», - сказал он.
Патель также отметил, что на данный момент у Госдепартамента нет никаких заявлений относительно возможности поездки в регион старшего советника Госдепартамента США по кавказским переговорам Луи Боно.