10 Փետրվարի 2023 - 16:12
Վերջին հինգ տարիների ընթացքում Ադրբեջանում քարտերով անկանխիկ վճարումների ծավալն աճել է 14,1 անգամ, իսկ 2022 թվականին 2,2 անգամ՝ 2021 թվականի համեմատ։
Այս մասին ուրբաթ օրը՝ «Հեյդար Ալիևը և Ադրբեջանի հարկային համակարգը. դեպի նոր մարտահրավերներ» միջոցառման ժամանակ ասել է՝ Ադրբեջանի բանկերի ասոցիացիայի (ԱԲԱ) նախագահ Զաքիր Նուրիևը, հայտնում է Armenia.Az-ը։
«Ուզում եմ նշել, որ անկանխիկ վճարումները 2022 թվականին կազմել են դրամական միջոցների ընդհանուր շրջանառության 43,5 տոկոսը»,- ասել է նա։
Նուրիևը նշել է, որ ադրբեջանական բանկերի վարկային պորտֆելը 2022 թվականին կազմել է 19,6 մլրդ մանաթ, իսկ բանկերում ավանդները հաշվետու ժամանակահատվածում կազմել են 33,8 մլրդ մանաթ։
«Նախորդ ժամանակաշրջանների համեմատ, այս թվերը զգալիորեն աճել են։ Կարծում եմ, որ թվայնացումը, որն ակտիվորեն ներդրվում է բանկերի կողմից, հիմք է ստեղծել նման դինամիկ աճի համար»,- ասել է նա։

• За пять лет объем платежей по картам в Азербайджане вырос более чем в 14 раз
За последние пять лет объем платежей по картам в Азербайджане вырос в 14,1 раза, а в 2022 году - в 2,2 раза по сравнению с 2021 годом.
Об этом сказал в пятницу президент Ассоциации банков Азербайджана (АБА) Закир Нуриев в ходе мероприятия «Гейдар Алиев и налоговая система Азербайджана: к новым вызовам», передает Armenia.Az.
«Хочу отметить, что безналичные платежи в 2022 году составили 43,5 процента от общего оборота средств»,- сказал он.
Нуриев отметил, что кредитный портфель банков Азербайджана по итогам 2022 года составил 19,6 миллиарда манатов, а депозиты в банках в отчетный период составили 33,8 миллиарада манатов.
«Эти показатели значительно выросли по сравнению с предыдущими периодами. Считаю, что основу такому динамичному росту создала цифровизация, которую активно внедряют банки»,- сказал он.
По словам Нуриева, в прошлом году со стороны АБА были предприняты свыше 80 шагов, направленных на оптимизацию правовой базы.
«В нынешнем году мы ожидаем принятия законопроектов, направленных на упрощение и быстрое развитие финансового сектора нашей страны»,- добавил он.