• ԵՄ չորս երկրներ խնդրում են Եվրահանձնաժողովին ապահովել Ադրբեջանից գազի մատակարարումը
Հունգարիան, Ռումինիան, Բուլղարիան և Սլովակիան դիմել են Եվրահանձնաժողովին՝ խնդրելով միջոցներ հատկացնել Եվրոպային ադրբեջանական գազի մատակարարման համար ենթակառուցվածքների զարգացման նպատակով։ Խոսքը ենթակառուցվածքների զարգացման, նոր փոխկապակցիչների կառուցման և եղածների թողունակության ավելացման մասին է։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ վկայակոչելով հունգարական լրատվամիջոցներին, այս մասին հայտարարել է Հունգարիայի արտգործնախարար Պետեր Սիյարտոն Բուդապեշտում Ադրբեջանի էկոնոմիկայի նախարար Միքայիլ Ջաբբարովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«Բուլղարացիների, ռումինացիների և սլովակների հետ միասին մենք դիմել ենք Եվրահանձնաժողովին, որպեսզի նա առաջնահերթ կարգով զբաղվի այս հարցով և ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերի տարածաշրջանում ենթակառուցվածքների զարգացման համար, որոնք անհրաժեշտ են ավելացված քանակությամբ ադրբեջանական գազի մատակարարման համար՝ Թուրքիայի, Բուլղարիայի, Ռումինիայի, Հունգարիայի և Սլովակիայի տարածքով: Սա շատ կարևոր է Հարավային և Կենտրոնական Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության ապահովման առումով», - ասել է Սիյարտոն:

• Четыре страны ЕС просят Еврокомиссию обеспечить поставки газа из Азербайджана
Венгрия, Румыния, Болгария и Словакия обратились к Еврокомиссии с просьбой выделить средства на развитие инфраструктуры для поставок азербайджанского газа в Европу. Речь идет о развитии инфраструктуры, строительстве новых интерконнекторов и увеличении мощности уже существующих.
Как передает Armenia.Az со ссылкой на венгерские СМИ, об этом заявил глава МИД Венгрии Петер Сийярто в ходе совместной пресс-конференции с министром экономики Азербайджана Микаилом Джаббаровым в Будапеште.
«Мы вместе с болгарами, румынами и словаками обратились к Еврокомиссии, чтобы она в приоритетном порядке занялась этим вопросом и оказала финансовую поддержку для развития в регионе инфраструктуры, необходимой для включения увеличенного количества азербайджанского газа по маршруту через Турцию, Болгарию, Румынию, Венгрию и Словакию в энергобезопасность южной и центральной Европы», - отметил Сийярто.