07 Նոյեմբերի 2025 - 09:58
Օրերս Խանքենդիում՝ ադրբեջանական ոչ կառավարական կազմակերպությունները դիմում են հղել նախագահ Իլհամ Ալիևին։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, իրենց դիմումում ՈԿԿ-ները լիովին աջակցում են մեր պետության ղեկավարի քաղաքականությանը, որը Ադրբեջանը տանում է հաղթանակից հաղթանակ։ Նրանք նաև ողջունում են նախագահ Իլհամ Ալիևի պատմական առաքելությունը՝ որպես պատերազմում հաղթող և խաղաղություն կերտող։ Նրանք նշում են. «Այս տարվա օգոստոսի 8-ին կայացած Վաշինգտոնի գագաթնաժողովը նույնպես ապացուցում է, որ «Սահմանադրության և ինքնիշխանության տարին» Ադրբեջանի պատմության մեջ կմտնի որպես նոր դարաշրջանի սկիզբ։ Մենք հպարտանում ենք ձեզնով։
Մեր տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության պաշտպանությունը, որը ձեռք է բերվել մեր նահատակների արյան գնով՝ մեր գազիների քաջության, մեր ժողովրդի միասնության, ձեր ուժեղ ղեկավարության և երկաթե բռունցքի շնորհիվ, հանդիսանում է ամենից առաջ մեր քաղաքացիական պարտքն ու ազգային պատիվը։ Ադրբեջանական ՈԿԿ-ները միշտ կպայքարեն այս ճանապարհին»։
Ուղերձում նաև վճռական աջակցություն է արտահայտվում Մեծ Վերադարձին. «Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի ազատագրումն ու արագ վերածնունդը Ձեր անցկացրած քաղաքականության հաղթանակն ու պատմական արդյունքն են։ 30 տարի շարունակ ավերված վայրերում՝ օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում կարճ ժամանակահատվածում հիմնադրվել է վեց քաղաք, երկու ավան և 20 գյուղ, որտեղ արդեն բնակություն է հաստատել մոտ 60,000 մարդ, և այս գործընթացը շարունակվում է արագ տեմպերով։ Ադրբեջանը, հետհակամարտային տարածաշրջանում քաղաքաշինության ոլորտում իր փորձով, ստեղծել է եզակի օրինակ և մոդել աշխարհում»։

08 Ноября 2025 - 08:45
На днях в Ханкенди азербайджанские неправительственные организации направили президенту Ильхаму Алиеву обращение.
Как напоминает АЗЕРТАДЖ, в обращении НПО полностью поддерживают политику главы нашего государства, ведущую Азербайджан от победы к победе, и приветствуя историческую миссию президента Ильхама Алиева как победителя в войне и творца мира, отмечают: «Вашингтонский саммит, состоявшийся 8 августа этого года, также доказывает, что «Год Конституции и Суверенитета» войдет в историю Азербайджана как начало нового этапа. Мы гордимся Вами!.
Защита нашей территориальной целостности и суверенитета, как зеницы ока, которые были достигнуты ценой крови наших шехидов, благодаря мужеству наших гази, единству нашего народа, Вашему сильному руководству и железному кулаку, является, прежде всего, нашим гражданским долгом и национальной честью. Азербайджанские НПО всегда будут бороться на этом пути!».
В обращении также выражается решительная поддержка Великому возвращению: «Освобождение и стремительное возрождение Карабаха и Восточного Зангезура являются триумфом и историческим результатом проводимой Вами политики. На освобожденных от оккупации территориях - в местах, которые были опустошены на протяжении 30 лет, в короткое время были созданы 6 городов, 2 поселка и 20 сел, там уже поселились около 60 тыс. человек и этот процесс стремительно продолжается. Азербайджан своим опытом градостроительства в постконфликтном регионе создал уникальный пример и модель в мире».