• Մուստաֆա Դեսթիջի. Ադրբեջանի հաղթանակը Ղարաբաղում սրբազան է
Թուրքիայի «Մեծ միասնություն» կուսակցության (BBP) նախագահ Մուստաֆա Դեսթիջին՝ նրան ուղեկցող պատվիրակության հետ այցով գտնվում է Ադրբեջանում։
Ինչպես հաղորդում է Oxu.Az-ը՝ հղում անելով Haber Global-ին, այցի ընթացքում պատվիրակությունը այցելել է Խոջալուի ցեղասպանության հուշահամալիր, որտեղ մասնակիցները հարգանքի տուրք են մատուցել զոհերի հիշատակին։ Ավելի ուշ Մուստաֆա Դեսթիջին և պատվիրակության մասնակիցները մեկնել են Շուշա, որտեղ այցելել են Առաջին Ղարաբաղյան պատերազմի նահատակների գերեզմաններ և հանդիպել տեղի բնակիչների ու զոհերի ընտանիքների հետ։ Թուրքիայից հյուրերը նաև շրջել են Խոջալիում ողբերգության տեղի ունեցած վայրերում։
Այցի շրջանակներում պատվիրակությունը հանդիպել է՝ Ղարաբաղի համալսարանի ռեկտոր Շահին Բայրամովի հետ։ Հնադիպմանը քննարկել են համալսարանի գիտական գործունեությունը և համագործակցությունը թուրքական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների հետ։
Այցի ավարտին՝ Մուստաֆա Դեսթիջին, հիշելով Ղարաբաղյան հաղթանակի մոտեցող տարեդարձը, հայտարարել է. «Անմեղ ժողովուր՝ կանայք, երեխաներ, տարեցներ, ենթարկվել են ցեղասպանության և սպանվել պարզապես այն պատճառով, որ թուրքեր և մուսուլմաններ էին։ Այսօր նրանք հանգչում են հավերժական խաղաղության մեջ՝ որպես հերոսներ՝ Ադրբեջանի դրոշի ներքո։ Ադրբեջանի հաղթանակը Ղարաբաղում սրբազան է։ Կեցցե՛ Թուրքիայի և Ադրբեջանի եղբայրությունը։ Ղարաբաղը Ադրբեջան է»։

03 Ноября 2025 - 09:21
Председатель турецкой Партии Великого единства (BBP) Мустафа Дестиджи вместе с сопровождающей его делегацией находится с визитом в Азербайджане.
Как передает Oxu.Az со ссылкой на Haber Global, в рамках визита делегация посетила Мемориал жертв Ходжалинского геноцида, где участники почтили память погибших. Позже Мустафа Дестиджи и члены делегации побывали в Шуше, где посетили могилы шехидов первой Карабахской войны, встретились с местными жителями и семьями погибших. Также гости из Турции осмотрели в Ходжалы места, где произошла трагедия.
В ходе визита делегация встретилась с ректором Карабахского университета Шахином Байрамовым. На встрече обсудили научную деятельность университета и сотрудничество с турецкими высшими учебными заведениями.
Завершая визит, Мустафа Дестиджи, напомнив о приближении годовщины Карабахской победы, заявил: «Невинный народ — женщины, дети, пожилые — были подвергнуты геноциду и убиты лишь потому, что были тюрками и мусульманами. Сегодня они покоятся в вечном мире как герои под флагом Азербайджана. Победа Азербайджана в Карабахе священна! Да здравствует братство Турции и Азербайджана! Карабах — это Азербайджан!»