• Բարաք. Ադրբեջանը, Թուրքիան և Հայաստանը նոր դաշինք են ստեղծում
Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Թոմ Բարաքը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը, Թուրքիան և Հայաստանը գտնվում են մերձեցման ճանապարհին, և դեպի հյուսիս շարժումը կարող է «իսկապես տպավորիչ» լինել։
Բահրեյնում կայացած «Մանամայի երկխոսություն 2025» համաժողովից թղթակցի խոսքով՝ Բարաքը ընդգծել է, որ տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու Թրամփի ջանքերը հանգեցրել են՝ «ուժերի վերաբաշխման» Կասպից ծովից մինչև Միջերկրական ծով։
«Նախագահ Թրամփը փոխել է ֆիգուրների ամբողջ դասավորությունը շախմատի տախտակի վրա։ Դա տեղի է ունենում ամենուրեք։ Թուրքիան և Իսրայելը չեն կռվելու միմյանց դեմ, իմ կարծիքով՝ դա տեղի չի ունենալու։ Եվ դուք տեսնելու եք դաշինքի կառուցվումը Կասպից ծովից մինչև Միջերկրական ծով», - հայտարարել է Բարաքը։
Նրա խոսքով, Միացյալ Նահանգները և Թուրքիան առանցքային դեր են խաղում՝ ղեկավարելով տարածաշրջանի երկրների միջև մերձեցման և համագործակցության ամրապնդման գործընթացը։

• Баррак: Азербайджан, Турция и Армения формируют новый альянс
Посол США в Турции Том Баррак заявил, что Азербайджан, Турция и Армения находятся на пути к сближению, а движение на север может стать «поистине впечатляющим».
Как сообщает корреспондент с конференции «Манамский диалог 2025» в Бахрейне, Баррак подчеркнул, что усилия Трампа по достижению мира в регионе привели к «перераспределению сил» от Каспийского моря до Средиземного.
«Президент Трамп изменил всю расстановку фигур на шахматной доске. Это происходит повсюду. Турция и Израиль не будут воевать друг с другом — по моему мнению, этого не произойдёт. И вы увидите выстраивание альянса от Каспийского моря до Средиземного», — заявил Баррак.
По его словам, в формирующемся новом порядке США и Турция играют ключевую роль, возглавляя процесс сближения и укрепления сотрудничества между странами региона.