21 0Հոկտեմբերի 2025 - 10:31
Եվրոպական Միության նախաձեռնությամբ Լյուքսեմբուրգում կազմակերպվել է՝ «Միջտարածաշրջանային անվտանգություն և կապեր» թեմայով հատուկ բարձր մակարդակի խորհրդակցություն։
Այս մասին Report-ին հայտնել են Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունից։
Խորհրդակցության շրջանակներում՝ Սևծովյան տարածաշրջանի անվտանգության, կայունության և անխախտության, ինչպես նաև միջտարածաշրջանային կապերի օրակարգի վերաբերյալ նիստեր են անցկացվել։
Նիստին մասնակցել են՝ ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով գերագույն ներկայացուցիչ Կայա Կալլասը, ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարտա Կոսը, ԵՄ միջազգային գործընկերության հարցերով հանձնակատար Ժոզեֆ Սիկելան, անդամ պետությունների արտաքին գործերի նախարարները, ինչպես նաև Արևելյան գործընկերության երկրների, Կենտրոնական Ասիայի և Թուրքիայի բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք։

21 Октября 2025 - 09:31
В Люксембурге по инициативе Евросоюза организовано специальное совещание высокого уровня на тему «Межрегиональная безопасность и связи».
Об этом Report сообщили в Министерстве иностранных дел Азербайджана.
В рамках совещания были проведены сессии по вопросам безопасности, стабильности и устойчивости в Черноморском регионе, а также повестке межрегиональных связей.
В заседании приняли участие верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас, еврокомиссар по вопросам расширения Марта Кос, ерокомиссар по международным партнерствам Йозеф Сикела, министры иностранных дел стран-членов, а также высокопоставленные должностные лица стран Восточного партнерства, Центральной Азии и Турции.
На встрече Азербайджан представляла делегация во главе с замминистра иностранных дел Ялчином Рафиевым.