• Զաքիր Հասանովը ժամանել է Սամարղանդ
Հոկտեմբերի 20-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար, գեներալ-գնդապետ Զաքիր Հասանովը՝ Ուզբեկստանի պաշտպանության նախարար, գեներալ-լեյտենանտ Շուխրատ Խալմուհամեդովի հրավերով ժամանել է Սամարղանդ, մասնակցելու՝ «Միասնություն 2025» զորավարժությունների շրջանակներում անցկացվող «Ավագ դիտորդի օրվան»։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են Պաշտպանության նախարարությունից՝ Զաքիր Հասանովը Սամարղանդում հանդիպել է իր ուզբեկ գործընկերոջ հետ։
Կողմերը քննարկել են՝ ռազմական, ռազմատեխնիկական և ռազմակրթական ոլորտներում համագործակցության զարգացման ներկա վիճակը և հեռանկարները, ընդգծել են՝ փորձի փոխանակման համար համատեղ զորավարժությունների անցկացման կարևորությունը։
Հանդիպմանը, որին մասնակցել է նաև Ուզբեկստանում Ադրբեջանի դեսպան Հուսեյն Գուլիևը, բարձր է գնահատվել՝ երկու երկրների միջև ռազմական համագործակցության առկա մակարդակը, ինչպես նաև տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում՝ այդ համագործակցության ընդլայնման շուրջ։

• Закир Гасанов прибыл в Самарканд
20 октября министр обороны Азербайджана генерал-полковник Закир Гасанов по приглашению министра обороны Узбекистана генерал-лейтенанта Шухрата Халмухамедова прибыл в Самарканд для участия в «Дне высокопоставленного наблюдателя» в рамках учений «Единство-2025».
Как сообщили Armenia.Az в Министерстве обороны, в Самарканде Закир Гасанов встретился со своим узбекским коллегой.
Стороны обсудили текущее состояние и перспективы развития сотрудничества в военной, военно-технической, военно-образовательной сферах, подчеркнули важность проведения совместных учений с целью обмена опытом.
На встрече, в которой также принял участие посол Азербайджана в Узбекистане Гусейн Гулиев, был высоко оценен существующий уровень военного сотрудничества между нашими странами, а также состоялся подробный обмен мнениями о расширении этого сотрудничества.