• Հինգ տարի առաջ ազատագրվեց Մինջիվան ավանը
Ինչպես հիշեցնում է Armenia.Az-ը, հինգ տարի է անցել՝ Ադրբեջանի հին բնակավայրերից մեկի հայ զավթիչներից ազատագրումից։
2020 թվականի հոկտեմբերի 21-ին, Մինջիվան ավանի հետ մեկտեղ, ազատագրվեցին Զանգիլանի շրջանի՝ Բաբայլը, Ուչունջու Աղալը, Սարըլ, Խումարլը, Գաջալլը, Խուրամա, Ջահանգիրբեյլի, Թուրաբադ, Իչերի Մուշլան, Գըրագ Մուշլան, Մելիքլի, Ուդգյուն և Բահարլը գյուղերը, Ջաբրայիլի շրջանի Բալյանդ, Փապիը Թուլուս և Թինլի գյուղերը, ինչպես նաև Ֆիզուլիի շրջանի Գեջագյոզլու, Աշաղը Սեյիդահմեդլի և Զարգյար գյուղերը։
2020 թվականի նոյեմբերի 8-ին Մինջիվան ավանում բացվել է Պետական սահմանային ծառայության սահմանային կետ։ Բարձրացվել է Ադրբեջանի պետական դրոշը, և սահմանապահները սկսել են իրենց մարտական հերթապահությունը։
2021 թվականի ապրիլի 26-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, առաջին տիկին Մեհրիբան Ալիևան և նրանց դուստր Լեյլա Ալիևան այցելել են Մինջիվան։
Մինջիվան ավանը գտնվում է Արազ գետի ափին։ Այն հիմնադրվել է 1795-1798 թվականներին՝ հարավային Ադրբեջանի Մինջիվան գյուղից այնտեղ ընտանիքների վերաբնակեցվելուց հետո։ 19-րդ դարում այս անունով երկու գյուղ է գրանցվել Զանգեզուրի գավառում։
Մինջիվանը օկուպացվել է Հայաստանի զինված ուժերի կողմից 1993 թվականին։ Օկուպացումից առաջ գյուղում կային բնակելի տներ, դպրոցներ, գրադարաններ, մանկապարտեզներ և երկաթուղային կայարան։ Առաջին Ղարաբաղյան պատերազմից հետո հայերը ոչնչացրին գյուղում ամեն ինչ և ապամոնտաժեցին երկաթուղին։ Ռելսերի մի մասը վաճառվեց, մյուսները օգտագործվեցին հակատանկային ամրություններ ստեղծելու համար։

• Пять лет назад был освобожден поселок Миндживан
Сегодня, 21 октября, День освобождения поселка Миндживан Зангиланского района от армянской оккупации.
Как напоминает Armenia.Az, со времени освобождения одного из древних населенных пунктов Азербайджана от армянских захватчиков прошло 5 лет.
21 октября 2020 года, наряду с поселком Миндживан, были освобождены села Бабайлы, Учюнджю Агалы, Сарыл, Хумарлы, Гаджаллы, Хурама, Джахангирбейли, Турабад, Ичери Мушлан, Гыраг Мушлан, Меликли, Удгюн, Бахарлы Зангиланского района, села Балйянд, Папы, Тулус, Тинли Джебраильского района, села Геджягёзлю, Ашагы Сеидахмедли и Зяргяр Физулинского района.
8 ноября 2020 года в поселке Миндживан была открыта пограничная застава Государственной пограничной службы. Здесь был поднят Государственный флаг Азербайджана, и пограничники приступили к боевому дежурству.
26 апреля 2021 года президент Азербайджана Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и их дочь Лейла Алиева побывали в Миндживане.
Отметим, что поселок Миндживан расположен на берегу реки Араз. Он был создан в 1795-1798 годах после переселения сюда семей из села Миндживан в Южном Азербайджане. В XIX веке в Зангезурском уезде были зарегистрированы два села с таким названием.
Миндживан был оккупирован ВС Армении в 1993 году. До оккупации на территории поселка располагались жилые дома, школы, библиотеки, детские сады, железнодорожная станция. После Первой Карабахской войны армяне разрушили все в поселке, разобрали железную дорогу. Часть рельсов была продана, другая использована для создания противотанковых укреплений.