• Բելգիայի դեսպան. Բաքու-Երևան համաձայնագիրը կամրապնդի տարածաշրջանային լոգիստիկան
Բաքվի և Երևանի միջև վերջին համաձայնագիրը կբարձրացնի տարածաշրջանային բեռնափոխադրումների կարևորությունը։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանում Բելգիայի դեսպան Ժյուլիեն դը Ֆրեպոնը՝ «Սև և Կասպից ծովի բեռնափոխադրումների ֆորում 2025»-ում՝ անդրադառնալով այս տարվա օգոստոսի 8-ի Վաշինգտոնյան համաձայնագրերին։
Նրա խոսքով՝ ԵՄ-ն աջակցում է տարածաշրջանում տրանսպորտային միջանցքների զարգացմանը, իսկ Բելգիան՝ որպես Եվրամիության անդամ, ակտիվորեն խթանում է այդ նախագծերը։ Դիվանագետը ընդգծել է, որ Բելգիան պատրաստ է կիսվել իր փորձով՝ «կանաչ» էներգիայի և լոգիստիկայի ոլորտում։
«Այս ռազմավարական գործընկերության շնորհիվ տարածաշրջանը կկարողանա զգալիորեն ամրապնդել իր լոգիստիկ հնարավորությունները», - հավելել է նա։

10 Сентября 2025 - 11:32
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил посол Бельгии в Азербайджане Жюльен де Фрепон на Черноморско-каспийском логистическом форуме 2025 (Black and Caspian Freight Forum 2025), имея в виду Вашингтонские договоренности от 8 августа текущего года.
По его словам, ЕС поддерживает развитие транспортных коридоров в регионе, и Бельгия как член Евросоюза активно содействует этим проектам. Дипломат подчеркнул, что Бельгия готова поделиться своим опытом в сфере «зеленой» энергетики и логистики.
«Благодаря данному стратегическому партнерству регион сможет значительно укрепить свои логистические возможности», — добавил он.