13 Սեպտեմբերի 2025 - 09:09
Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետությունում Ադրբեջանի նախագահի լիազոր ներկայացուցիչ Ֆուադ Նաջաֆլին հանդիպել է՝ Թուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության փոխնախագահ Քյուրշաթ Զորլուի գլխավորած պատվիրակության հետ։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, հանդիպմանը գոհունակությամբ նշվել է, որ ադրբեջանա-թուրքական բարեկամության և եղբայրության հարաբերությունները, որոնք թափ են ստացել համազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիևի Նախչըվանի քաղաքական գործունեության ժամանակաշրջանից ի վեր, այսօր էլ շարունակում են զարգանալ պետությունների ղեկավարների ջանքերի շնորհիվ, հատկապես ընդգծվել է Նախչըվանի կարևորությունը թուրքական աշխարհի համար։
Դիտարկվել են՝ Զանգեզուրի միջանցքի նախագծի իրականացման շրջանակներում կապերի հետագա ընդլայնման հնարավորությունները, քննարկվել են՝ Նախչըվանում տրանսպորտի, լոգիստիկայի և հանքարդյունաբերության ոլորտներում համատեղ ներդրումային նախագծերի հեռանկարները։

13 Сентября 2025 - 09:09
Полномочный представитель президента Азербайджана в Нахчыванской Автономной Республике Фуад Наджафли встретился с делегацией во главе с заместителем председателя правящей Партии справедливости и развития Турции Кюршатом Зорлу.
Как сообщает Report, на встрече с удовлетворением отмечено, что азербайджано-турецкие отношения дружбы и братства, получившие широкий размах начиная с нахчыванского периода политической деятельности общенационального лидера Гейдара Алиева, и сегодня продолжают развиваться благодаря усилиям глав государств, особо подчеркнута важность Нахчывана для тюркского мира.
Рассмотрены возможности дальнейшего расширения связей на фоне реализации проекта Зангезурского коридора, обсуждены перспективы совместных инвестиционных проектов в Нахчыване в сферах транспорта, логистики и горнодобывающей промышленности.