• Քյուրշաթ Զորլու: Զանգեզուրի միջանցքի գործարկմամբ տարածաշրջանը կայունության կարևոր կենտրոն կդառնա
Նախչըվանը հատուկ կարևորություն ունեցող կենտրոն է ինչպես Թուրքական պետությունների կազմակերպության (ԹՓԿ) շրջանակներում, այնպես էլ ադրբեջանա-թուրքական հարաբերություններում։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, Նախչըվանում լրագրողներին հայտարարել է՝ Թուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության փոխնախագահ Քյուրշաթ Զորլուն։
Նա նշել է, որ այս համատեքստում ադրբեջանա-թուրքական հարաբերությունները գտնվում են ամենաբարձր մակարդակի վրա և հիմնված են բարեկամության, եղբայրության և ամուր դաշինքի վրա, որոնք հազվադեպ են հանդիպում ժամանակակից աշխարհում։
«Նախչըվանը հատուկ նշանակության կենտրոն է, որը հատուկ նշանակություն ունի ինչպես ԹՊԿ-ի շրջանակներում, այնպես էլ ադրբեջանա-թուրքական հարաբերություններում։ Հենց այստեղ է իրականացվել 2009 թվականին ստորագրված համաձայնագիրը։ Հիմա մենք մտնում ենք նոր փուլ։ Այսպիսով, թուրք-ադրբեջանական հարաբերությունների հետ մեկտեղ, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև իրականացվելիք նախագծերի շրջանակներում, կբացվի՝ Նախչըվանը Ադրբեջանի հիմնական տարածքի հետ կապող միջանցքը։ Եթե դա իրականացվի, Նախչըվանը կդառնա ոչ միայն երկու երկրների, այլև ամբողջ թուրքական աշխարհի ամենակարևոր լոգիստիկ կենտրոններից մեկը», - նշել է նա։
Զորլուի խոսքով՝ Զանգեզուրի միջանցքի գործարկմամբ Կովկասի բոլոր երկրները կկարողանան օգտվել՝ միջանցքի կողմից ընձեռվող մեծ տնտեսական հնարավորություններից, և տարածաշրջանը կդառնա խաղաղության, կայունության և անվտանգության կարևոր կենտրոն։

• Кюршат Зорлу: С запуском Зангезурского коридора регион станет важным центром стабильности
Нахчыван - это центр, представляющий особое значение как в рамках Организации тюркских государств (ОТГ), так и в азербайджано-турецких отношениях.
Как сообщает Report, об этом заместитель председателя правящей Партии справедливости и развития Турции Кюршат Зорлу заявил журналистам в Нахчыване.
Он отметил, что в этом контексте азербайджано-турецкие отношения находятся на самом высоком уровне и основаны на дружбе, братстве и крепком союзничестве, которые редко встречаются в современном мире.
«Нахчыван является центром, имеющим особое значение как в рамках ОТГ, так и в азербайджано-турецких отношениях. Договор, подписанный в 2009 году, был реализован именно здесь. Сейчас мы вступаем в новый этап. Так, наряду с турецко-азербайджанскими отношениями, в рамках проектов, которые будут реализованы между Азербайджаном и Арменией, откроется коридор, соединяющий Нахчыван с основной территорией Азербайджана. Если это осуществится, Нахчыван станет одним из важнейших логистических центров не только для двух стран, но и для всего Тюркского мира», - отметил он.
По словам Зорлу, с запуском Зангезурского коридора все страны Кавказа смогут воспользоваться большими экономическими возможностями, которые коридор представит, а регион станет важным центром мира, стабильности и безопасности.