• Բաքվում կիրականացվեն քաղաքաշինական խոշոր նախագծեր՝
Ադրբեջանի Նախարարների կաբինետը ստեղծել է աշխատանքային խումբ՝ Բաքվի սոցիալ-տնտեսական զարգացման ծրագրի շրջանակներում ռազմավարական նշանակություն ունեցող քաղաքաշինական նախաձեռնություններին աջակցելու համար։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, համապատասխան փաստաթուղթը ստորագրել է Ադրբեջանի Հանրապետության վարչապետ Ալի Ասադովը։
Աշխատանքային խումբը կգլխավորի փոխվարչապետ Սամիր Շարիֆովը, իսկ նրա տեղակալները կլինեն՝ տնտեսության նախարար Միքայիլ Ջաբբարովը և Քաղաքաշինության ու ճարտարապետության պետական կոմիտեի նախագահ Անար Գուլիևը։
Աշխատանքային խումբը լիազորված է՝ վերանայել և նախնական գնահատական տալ տնտեսության նախարարությունից և Քաղաքաշինության ու ճարտարապետության պետական կոմիտեից ստացված քաղաքաշինական ներդրումային նախագծերին։
Առաջին հերթին, աշխատանքային խումբը կկենտրոնանա՝ Բոյուքշոր լճի շրջակայքի, Հեյդար Ալիևի և Զիյա Բունյադովի պողոտաների միջև գտնվող տարածքների, ինչպես նաև Հեյդար Ալիևի անվան նավթավերամշակման գործարանի շրջակայքի (Քյորօղլու մետրոյի կայարան) վերակառուցման վրա։

15 Сентября 2025 - 17:37
Кабинет министров Азербайджана сформировал Рабочую группу по поддержке стратегически важных градостроительных инициатив в рамках программы социально-экономического развития Баку.
Как сообщает Armenia.Az, соответствующий документ подписал премьер-министр АР Али Асадов.
Возглавлять рабочую группу будет вице-премьер Самир Шарифов, а его заместителями назначены министр экономики Микаил Джаббаров и председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Анар Гулиев.
Рабочая группа уполномочена рассматривать и проводить предварительную оценку градостроительных инвестиционных проектов, поступающих от Минэкономики и Государственного комитета по градостроительству и архитектуре.
В первую очередь рабочая группа сосредоточится на реконструкции территорий вокруг озера Беюкшор, между проспектами Гейдара Алиева и Зии Буниятова, а также территории вокруг Нефтеперерабатывающего завода имени Гейдара Алиева (станция метро «Кёроглу»).
Эти проекты будут реализованы в рамках модели государственно-частного партнерства на основе согласованных концептуальных проектов. Группа обеспечит создание необходимых условий для инвестиций, согласование условий инвестиционных договоров и принятие прочих необходимых шагов.