• Խանքենդիում զինված Ավանեսյանը ահաբեկչական հարձակում է պատրաստել
2025 թվականի սեպտեմբերի 14-ին Խանքենդի քաղաքի բնակիչ Կարեն Ալբերտովիչ Ավանեսյանը (ծնված 1967 թվականին) իր տնից գնացել է մոտակա անտառ, որտեղ նախկինում թաքցրել էր «Կալաշնիկով» ինքնաձիգ, փամփուշտներով չորս պահունակ և հինգ նռնակ։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են Ադրբեջանի Ներքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայությունից, զենքը վերցնելով՝ նա փորձել է մոտենալ Խանքենդիում անցկացվող միջոցառման վայրին, սակայն ձերբակալվել է ոստիկանության աշխատակիցների կողմից։
Ձերբակալության պահին Կ. Ավանեսյանը զինված դիմադրություն է ցույց տվել՝ նետելով երեք ձեռքի նռնակ և ինքնաձիգից կրակ բացելով ոստիկանության աշխատակիցների վրա։
Պատասխան կրակի արդյունքում Ավանեսյանը ստացել է հրազենային վիրավորում և ձերբակալվել է։
Գործողության ընթացքում վիրավորվել է նաև մեկ ոստիկան։
Գլխավոր դատախազության և Պետական անվտանգության ծառայության հետ համատեղ հարուցվել է քրեական գործ, իրականացվում են օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ։

15 Сентября 2025 - 09:19
14 сентября 2025 года житель города Ханкенди Карен Альбертович Аванесян (1967 года рождения) отправился из своего дома в расположенный неподалёку лесной массив, где заранее спрятал автомат «Калашников», четыре обоймы с патронами и пять гранат.
Как сообщили Armenia.Az в пресс-службе Министерства внутренних дел Азербайджана, взяв оружие, он попытался приблизиться к месту проведения мероприятия в Ханкенди, однако был задержан сотрудниками полиции.
В момент задержания К. Аванесян оказал вооружённое сопротивление, бросив три ручные гранаты и открыв огонь из автомата по сотрудникам полиции.
В результате ответного огня Аванесян получил огнестрельное ранение и был задержан.
Во время операции один сотрудник полиции также получил ранение.
Совместно с Генеральной прокуратурой и Службой государственной безопасности возбуждено уголовное дело, проводятся оперативно-следственные мероприятия.