15 Սեպտեմբերի 2025 - 13:03
Վերջին 20 տարիների ընթացքում՝ նախագահ Իլհամ Ալիևի ուշադրության և հոգատարության, պետական ծրագրերի իրականացման, ինչպես նաև առաջին փոխնախագահ Մեհրիբան Ալիևայի ղեկավարությամբ և Հեյդար Ալիևի հիմնադրամի կողմից իրականացվող միջոցառումների շնորհիվ՝ Ադրբեջանում կառուցվել կամ հիմնանորոգվել է ավելի քան 3500 դպրոց։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է գիտության և կրթության փոխնախարար Քյանան Քերիմզադեն՝ Սումգայիթում վերակառուցումից հետո թիվ 36 միջնակարգ դպրոցի բացման արարողությանն իր ելույթի ժամանակ։
Նրա խոսքով, արդյունքում զգալիորեն բարելավվել են՝ ավելի քան 1.3 միլիոն աշակերտների ուսուցման պայմանները և կրթության որակը.
«Երկրի ղեկավարության նախաձեռնությամբ հետևողականորեն և համակարգված կերպով իրականացվում է «Մեծ վերադարձ» պետական ծրագիրը։ Օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում արդեն գործում է 25 դպրոց, որտեղ սովորում է ավելի քան 3000 աշակերտ։ Սա հստակ օրինակ է այն բանի, թե ինչպես է իր տարածքային ամբողջականությունը վերականգնած Ադրբեջանը հնարավորություն ստեղծում իր քաղաքացիների համար՝ կրթություն ստանալու ժամանակակից ենթակառուցվածքներով դպրոցներում»։

15 Сентября 2025 - 11:03
За последние 20 лет в Азербайджане благодаря вниманию и заботе президента Ильхама Алиева, реализации государственных программ, а также деятельности под руководством первого вице-президента Мехрибан Алиевой и Фонда Гейдара Алиева было построено или капитально отремонтировано более 3500 школ.
Как сообщает Report, об этом заявил заместитель министра науки и образования Кянан Керимзаде во время выступления на церемонии открытия средней школы №36 в Сумгаите после реконструкции.
По его словам, в результате этого значительно улучшились условия обучения и качество образования более 1,3 млн учащихся:
«По инициативе руководства страны последовательно и планомерно реализуется Государственная программа «Великое Возвращение». На освобожденных от оккупации территориях уже функционируют 25 школ, где обучаются более 3 тыс. учащихся. Это яркий пример того, как Азербайджан, восстановивший свою территориальную целостность, создает для своих граждан возможность получать образование в школах с современной инфраструктурой».