08 Սեպտեմբերի 2025 - 16:37
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների համար ճեպազրույցում հայտարարել է՝ Ադրբեջանում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դեսպան Լու Մեյը։
Նրա խոսքով, այս այցը հզոր ազդակ է հաղորդել մեր երկրների միջև երկկողմ հարաբերություններին։
«Իլհամ Ալիևը 8 անգամ այցելել է Չինաստան և 10 անգամ անձամբ հանդիպել նախագահ Սի Ցզինպինի հետ։ Չինաստանի ղեկավարը Իլհամ Ալիևին անվանել է Չինաստանի բարեկամ՝ նշելով նրանց անձնական բարեկամությունը։ ՇՀԿ գագաթնաժողովի շրջանակներում ներկայիս հանդիպումը պատմական էր, ձեռք են բերվել նոր պայմանավորվածություններ և ապահովվել է ամուր աջակցություն։ Ընդհանուր առմամբ, Իլհամ Ալիևը Չինաստանում անցկացրել է 5 օր, և սա Ադրբեջանի ղեկավարի ամենաերկար այցն է։ Իլհամ Ալիևը հաստատել է Չինաստանի ամուր աջակցությունը, այդ թվում՝ բարդ հարցերում, ինչպիսին է Չինաստանի և Թայվանի բաժանման անթույլատրելիությունը։ Սի Ցզինպինը նշել է «Մեկ գոտի՝ մեկ ճանապարհ» նախագծի շրջանակներում համագործակցության ընդլայնման, Միջին միջանցքի հնարավորությունների, գյուղատնտեսության, էներգետիկայի, արհեստական բանականության և այլն ոլորտներում համագործակցության կարևորությունը։ Ընդհանուր առմամբ, մեր երկրների միջև համագործակցությունն ունի ռազմավարական հեռանկարներ», - ընդգծել է Չինաստանի դեսպանը։

• Посол КНР: Си Цзиньпин назвал Ильхама Алиева другом Китая
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявила посол Китайской Народной Республики в Азербайджане Лу Мэй на брифинге для представителей СМИ.
По её словам, этот визит дал мощный импульс двусторонним отношениям наших стран.
«Ильхам Алиев 8 раз посещал Китай и 10 раз встречался лично с председателем Си Цзиньпином. Глава Китая назвал Ильхама Алиева другом Китая, отметив и личную дружбу. Нынешняя встреча в рамках саммита ШОС оказалась исторической, были достигнуты новые договорённости, была обеспечена твёрдая поддержка. Всего Ильхам Алиев провел в Китае 5 дней, и это самый длительный визит главы Азербайджана. Ильхам Алиев подтвердил твёрдую поддержку Китая, в том числе в сложных вопросах, вроде вопроса недопустимости разделения Китая и Тайваня. Си Цзиньпин отметил важность расширения сотрудничества в рамках проекта «Один пояс - один путь», пропускной способности Среднего коридора, сотрудничества в сферах сельского хозяйства, энергетики, искусственного интеллекта и т.д. В целом сотрудничество наших стран имеет стратегические перспективы», - подчеркнула посол КНР.