08 Սեպտեմբերի 2025 - 17:46
«Ամեն տարի հունվարին աշխատանքային կենսաթոշակները ինդեքսավորվում և բարձրացվում են, և 2026 թվականի հունվարից բոլոր տեսակի աշխատանքային կենսաթոշակները նույնպես կբարձրացվեն»։
Այս մասին BAKU.WS-ին հայտնել է՝ Միլլի Մեջլիսի աշխատանքի և սոցիալական քաղաքականության հանձնաժողովի անդամ, պատգամավոր Վուգար Բայրամովը։
Պատգամավորը հավելել է, որ ներկայումս կան աշխատանքային կենսաթոշակների երեք տեսակ. «Դրանք են՝ ծերության և հաշմանդամության աշխատանքային կենսաթոշակները, ինչպես նաև կերակրողին կորցնելու դեպքում աշխատանքային կենսաթոշակը։
Եկող տարվա հունվարից ինդեքսավորման արդյունքում բոլոր երեք տեսակի կենսաթոշակներն էլ կբարձրացվեն։ Կենսաթոշակների բարձրացումը կընդգրկի մեր ավելի քան 1.1 միլիոն քաղաքացիների։ Սա, իհարկե, ուղղակիորեն կապված է այդ քաղաքացիների աշխատանքային կենսաթոշակների ինդեքսավորման հետ։
Տոկոսային աճը կիրականացվի 2025 թվականի միջին ամսական աշխատավարձի բարձրացման տոկոսին համապատասխան։ Տոկոսի չափը հայտնի կլինի տարեվերջին։ Առայժմ, քանի որ տարին դեռ չի ավարտվել, բարձրացման կոնկրետ տոկոսը հայտնի չէ։ Սակայն, թե որքանով կաճի միջին ամսական աշխատավարձը 2025 թվականին, համապատասխանաբար, 2026 թվականի հունվարի 1-ից աշխատանքային կենսաթոշակը կինդեքսավորվի և կբարձրանա։

08 Сентября 2025 - 16:46
«Каждый год в январе трудовые пенсии индексируются и повышаются, и с января 2026 года также будет осуществлено повышение всех видов трудовых пенсий».
Об этом BAKU.WS сообщил член Комитета по труду и социальной политике Милли Меджлиса, депутат Вугар Байрамов.
Депутат добавил, что в настоящее время существует три вида трудовых пенсий: «Это трудовые пенсии по возрасту и инвалидности, а также трудовая пенсия по случаю потери кормильца.
Все три вида пенсий в результате индексации увидят повышение с января следующего года. Повышение пенсий охватит более 1,1 миллиона наших граждан. Это, конечно же, напрямую связано с индексацией трудовых пенсий этих граждан.
Процент повышения будет осуществлен в соответствии с процентом роста среднемесячной заработной платы в 2025 году. Размер процентов станет известен к концу года. Пока, поскольку год еще не завершился, конкретный процент повышения неизвестен. Но насколько увеличится среднемесячная заработная плата в 2025 году, соответственно с 1 января 2026 года трудовая пенсия будет проиндексирована и повышена.
Это требование закона «О трудовых пенсиях». До нескольких лет назад индексировались трудовые пенсии примерно 100 тысяч наших граждан, но уже в последние годы, в том числе в 2026 году, размер пенсии всех граждан, получающих любой вид трудовой пенсии, будет проиндексирован и повышен.