08 Սեպտեմբերի 2025 - 16:31
Թուրքական պետությունների կազմակերպության (ԹՊԿ) անդամ երկրների մաքսային ծառայությունները՝ կազմակերպության 11-րդ նիստում ստորագրել են երկու հուշագիր և համատեղ հայտարարություն։
Ինչպես ԹՊԿ-ում տեղեկացրել են Report-ին, ստորագրվել են՝ ռիսկերի կառավարման ոլորտում փոխըմբռնման հուշագիր, մաքսային լաբորատորիաների գործունեության ոլորտում փոխըմբռնման հուշագիր և ԹՊԿ երկրների մաքսային վարչակազմերի ղեկավարների համատեղ հայտարարություն՝ մաքսային վերահսկողության ներքո միջազգային ճանապարհային փոխադրումների մասին կոնվենցիայի (Ժնև, 1975) 11-րդ հավելվածի կատարման վերաբերյալ։
Հանդիպումը նվիրված էր Միջին միջանցքի մրցունակության բարձրացմանը՝ մաքսային ընթացակարգերի պարզեցման, թվայնացման և սահմանային անցումների արագացման միջոցով։
Քննարկման հիմնական թեմաներն էին՝ e-TIR համակարգի օգտագործման ընդլայնումը, «Միասնական պատուհան» և One-Stop Shop մեխանիզմների ներդրումը, ժամանակակից տեխնոլոգիաների, այդ թվում՝ էլեկտրոնային պլոմբների և բեռների հետևման համակարգերի ինտեգրումը։
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել լիազորված տնտեսական օպերատորի (AEO) ծրագրերի մշակմանը և ներդաշնակեցմանը, որոնք նպաստում են առևտրի պարզեցմանը և տարածաշրջանում անդրսահմանային փոխադրումների ի հեշտացմանը։

• Развитие Среднего коридора: страны ОТГ договорились об упрощении таможенных процедур
Таможенные службы стран-членов Организации тюркских государств (ОТГ) подписали два меморандума и совместное заявление на 11-м заседании организации.
Как сообщили Report в ОТГ, были заключены Меморандум о взаимопонимании в области управления рисками, Меморандум о взаимопонимании в сфере деятельности таможенных лабораторий, а также Совместное заявление руководителей таможенных администраций стран ОТГ о выполнении Приложения 11 к Конвенции о международной дорожной перевозке под таможенным контролем (Женева, 1975).
Заседание было посвящено повышению конкурентоспособности Среднего коридора за счет упрощения таможенных процедур, цифровизации и ускорения пересечения границ.
Среди ключевых тем обсуждения были расширение применения системы e-TIR, внедрение механизмов «Единое окно» и One-Stop Shop, интеграция современных технологий, включая электронные пломбы и системы отслеживания грузов.
Особое внимание уделили развитию и гармонизации программ уполномоченных экономических операторов (AEO), которые способствуют упрощению торговли и облегчению трансграничных перевозок в регионе.
Стороны также договорились ускорить запуск пилотного проекта в рамках Соглашения об упрощенном таможенном коридоре, что позволит облегчить пересечение границ, улучшить транзитные перевозки и создать более благоприятные условия для внешнеэкономической деятельности в странах ОТГ.