08 Սեպտեմբերի 2025 - 12:09
Կենտրոնական Ասիայի համար Զանգեզուրի միջանցքով երթուղին բացում է նոր լոգիստիկ ուղի դեպի Թուրքիա՝ Կասպից ծովի նավահանգիստների և Հարավային Կովկասի երկրների միջոցով: Ապագայում այն կապահովի Եվրոպայի շուկաներ ուղիղ մուտք, զգալիորեն ընդլայնելով տարածաշրջանային առևտրի աշխարհագրությունը:
Այս մասին «Trend»-ին հայտնել է Ուզբեկստանի տրանսպորտի նախարարության աղբյուրը:
«Վերջին տարիներին Ուզբեկստանը ակտիվորեն գործնական քայլեր է ձեռնարկում՝ ամբողջ Եվրասիական տարածաշրջանը ընդգրկող նոր ցամաքային և բազմամոդալ տրանսպորտային միջանցքներ ստեղծելու և առկաները արդիականացնելու ուղղությամբ», - ընդգծել է աղբյուրը:
Նրա խոսքով՝ ամենախոստումնալից ոլորտների շարքում են Չինաստան-Ղրղզստան-Ուզբեկստան և Ուզբեկստան-Աֆղանստան-Պակիստան երկաթուղիների կառուցումը: Այս նախագծերի իրականացումը կստեղծի ժամանակակից բազմամոդալ երթուղիների ցանց, ներառյալ.
• Արևելք-Արևմուտք. Չինաստան - Ղրղզստան - Ուզբեկստան - Թուրքմենբաշի (Թուրքմենստան) / Ակտաու (Ղազախստան) - Բաքու - Զանգեզուրի միջանցք - Նախչըվան - Թուրքիա -
Եվրոպա;
• Հարավ-արևմուտք. Հնդկական օվկիանոսի նավահանգիստներ (Գվադար / Կարաչի) – Պակիստան – Աֆղանստան – Ուզբեկստան – Ղազախստան – Կասպից ծովի նավահանգիստներ – Ադրբեջան – Զանգեզուրի միջանցք – Թուրքիա – Եվրոպա։

08 Сентября 2025 - 09:21
Для Центральной Азии маршрут через Зангезурский коридор открывает новый логистический путь в Турцию через порты Каспийского моря и страны Южного Кавказа. В перспективе он обеспечит прямой выход на рынки Европы, существенно расширяя географию региональной торговли.
Об этом Trend сообщил источник в Министерстве транспорта Узбекистана.
«В последние годы Узбекистан активно предпринимает практические шаги по созданию новых и модернизации существующих сухопутных и мультимодальных транспортных коридоров, охватывающих весь евразийский регион», – подчеркнул источник.
Среди наиболее перспективных направлений, по его словам, остаются строительство железных дорог Китай – Кыргызстан – Узбекистан и Узбекистан – Афганистан – Пакистан. Реализация этих проектов позволит сформировать сеть современных мультимодальных маршрутов, включающую:
• Восток–Запад: Китай – Кыргызстан – Узбекистан – Туркменбаши (Туркменистан) / Актау (Казахстан) – Баку – Зангезурский коридор – Нахчыван – Турция – Европа;
• Юг–Запад: порты Индийского океана (Гвадар / Карачи) – Пакистан – Афганистан – Узбекистан – Казахстан – порты Каспийского моря – Азербайджан – Зангезурский коридор – Турция – Европа.
Проект Зангезурского коридора, протяженностью около 40–44 км, прежде всего направлен на обеспечение прямой связи между материковой частью Азербайджана и его эксклавом — Нахчыванской Автономной Республикой через Сюникскую (Мегринскую) область Армении. Главная цель проекта – упростить транспортное сообщение между Азербайджаном и Нахчываном, минуя территорию третьих стран, что повышает эффективность и надёжность логистических цепочек региона.