06 Օգոստոսի 2025 - 11:45
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը հայտարարություն է տարածել՝ կապված հանրապետության Քելբաջարի շրջանում ականի վրա ռազմական բեռնատարի պայթելու և ադրբեջանական բանակի 5 զինծառայողների վիրավորման հետ։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են գերատեսչության մամուլի ծառայությունից, Քելբաջարի շրջանի ռազմական դատախազությունը հետաքննություն է անցկացնում փաստի առթիվ։
11:22
Օգոստոսի 5-ին, ժամը 19:05-ի սահմաններում, Քելբաջարի շրջանի տարածքում ռազմական բեռնատար է պայթել Հայաստանի զինված ուժերի կողմից տեղադրված ականի վրա։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասվում է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հաղորդագրության մեջ։
Պայթյունի հետևանքով վիրավորված ադրբեջանական բանակի չորս զինծառայողներ տեղափոխվել են մոտակա բժշկական հաստատություն։
Նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում։
Փաստի առթիվ հետաքննություն է ընթանում։
Ադրբեջանը ստիպված էր վերականգնել իր ինքնիշխանությունը այն պայմաններում, երբ ԵԱՀԿ-ն չէր կատարում իր մանդատը

• В Кяльбаджаре на армянской мине подорвался грузовик: ранены азербайджанские военнослужащие
Генеральная прокуратура Азербайджана распространила заявление в связи с подрывом на мине армейского грузовика в Кяльбаджарском районе республики и ранении 5 военнослужащих азербайджанской армии.
Как сообщили Armenia.Az в пресс-службе структуры, военная прокуратура Кяльбаджарского района проводит разбирательство по факту.
11:08
5 августа около 19:05 на территории Кяльбаджарского района военный грузовой автомобиль подорвался на мине, заложенной вооруженными силами Армении.
Четыре военнослужащих азербайджанской армии, получившие ранения в результате взрыва, были эвакуированы в близлежащее медицинское учреждение.