06 Օգոստոսի 2025 - 11:05
Ուզբեկստանի նախագահ Շավքաթ Միրզիյոևը և Թուրքմենստանի «Խալք Մասլահաթի» նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովը ընդգծել են Ադրբեջանի հատուկ տեղը Կենտրոնական Ասիայի երկրների ընտանիքում և Պետությունների ղեկավարների խորհրդատվական խորհրդում։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են Ադրբեջանի նախարարների կաբինետում, քաղաքական գործիչները նման հայտարարություն են արել վարչապետ Ալի Ասադովի հետ Ավազում եռակողմ հանդիպման ժամանակ։
Բերդիմուհամեդովը և Միրզիյոևը նշել են նախագահ Իլհամ Ալիևի նշանակալի ներդրումը տարածաշրջանային համագործակցության զարգացման գործում և ընդգծել, որ Ադրբեջանը, բացի տարածաշրջանի երկրներից, մեծ նշանակություն ունի Եվրասիայի և ամբողջ աշխարհի համար։
Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովը նշել է, որ Կենտրոնական Ասիայի երկրների և Ադրբեջանի միջև համագործակցության ձևաչափն արդեն իսկ գոյություն ունի, այս համագործակցությունը դարձել է ժամանակի պահանջ, և այն պետք է վերածվի մշտական պրակտիկայի։

• Азербайджан, Узбекистан и Туркменистан заинтересованы в расширении стратегического сотрудничества
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и председатель Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов подчеркнули особое место Азербайджана в семье стран Центральной Азии и в Консультативном совете глав государств.
Как сообщили Report в Кабмине Азербайджана, с таким заявлением политики выступили на трехсторонней встрече с премьер-министром Али Асадовым в Авазе.
Бердымухамедов и Мирзиёев отметили значительный вклад президента Ильхама Алиева в развитие регионального сотрудничества и подчеркнули, что Азербайджан вместе со странами региона имеет огромное значение для Евразии и всего мира.
Гурбангулы Бердымухамедов отметил, что формат сотрудничества стран Центральной Азии и Азербайджана уже фактически существует, это сотрудничество стало требованием времени, и его необходимо превратить в постоянную практику.