• WSJ. Թրամփը մոտ է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրի կնքմանը
ԱՄՆ նախագահ Թրամփը Հարավային Կովկասում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի կնքման շեմին է։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին The Wall Street Journal-ի համար գրված հոդվածում նշել է Հանրապետական կուսակցության անդամ, ամերիկացի սենատոր Սթիվ Դեյնսը։
«Սա կլինի նշանավոր ձեռքբերում՝ ևս մեկ քայլ դեպի կայունություն, որը կնպաստի տարածաշրջանային և միջազգային խաղաղությանը, ինչպես նաև տնտեսական օգուտներին, որոնք դուրս են գալիս մասնակից երկրների շրջանակներից», - գրել է նա:
Սենատորի խոսքով, խաղաղության հաստատման բազմաթիվ փորձեր եղել են անարդյունավետ կամ ոչ հեռատես։ ԱՄՆ նախորդ վարչակազմերը առաջնահերթ ուշադրություն չեն դարձրել տարածաշրջանին և խաղաղ բանակցություններին:
Սենատորի խոսքով, Թրամփը նպաստում է տարածաշրջանում և նրա սահմաններից դուրս աճին ու կայունությանը:
Դեյնսը հավելել է, որ այս համաձայնագրի մոտալուտ ստորագրումը Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից կնպաստի խաղաղությանն ու կայունությանը Հարավային Կովկասում և ամբողջ աշխարհում։

• WSJ: Трамп находится на пороге заключения мира между Азербайджаном и Арменией
Президент США Трамп находится на пороге заключения мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией.
Как передает Report, об этом в статье для The Wall Street Journal написал член Республиканской партии, американский сенатор Стив Дейнс.
«Это станет выдающимся достижением - еще одним шагом к стабильности, способствующей региональному и международному миру, а также экономическим выгодам, которые распространяются далеко за пределы вовлеченных стран», - сказал он.
По словам сенатора, многие попытки третьих стран или организаций для установления мира были неэффективными или недальновидными. Предыдущие администрации США, отметил Дейнс, не уделяли приоритетного внимания региону и мирным переговорам.
По его словам, Трамп способствует росту и стабильности в регионе и за его пределами.
Дейнс добавил, что скорое подписание лидерами Армении и Азербайджана данного соглашения будет способствовать миру и стабильности на Южном Кавказе и во всем мире.