• Ադրբեջանի խորհրդարանը հաստատել է՝ պետական պարտքի մասին օրենքում կատարված փոփոխությունները
Միլլի Մեջլիսի այսօրվա լիագումար նիստում վերջնական ընթերցմամբ հաստատվել է՝ «Պետական պարտքի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, փոփոխությունները նախատեսում են՝ բյուջետային վարկերի մարում պետական պարտքի պարտավորությունների և երաշխիքների համար Երաշխիքային հիմնադրամի հաշվին այն դեպքերում, երբ ստացող կազմակերպությունները չեն վերադարձնում այդ միջոցները պետական բյուջե։
Այս միջոցառումը Երաշխիքային հիմնադրամը կվերածի ավելի ճկուն գործիքի, որը պատասխանատու կլինի ոչ միայն պետական պարտքի և երաշխիքների պարտավորությունների կատարման, այլև չվճարված բյուջետային վարկերի փոխհատուցման համար։
Միևնույն ժամանակ, օրինագծում առաջարկվում է Երաշխիքային հիմնադրամի ձևավորման աղբյուրների ճշգրտում՝ կապված «Բյուջետային համակարգի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագծի մշակման հետ։
«Բյուջետային համակարգի մասին» օրենքի 1.1.13 հոդվածի համաձայն՝ բյուջետային վարկերը պետական բյուջեից հատկացվում են Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության բյուջեին, տեղական բյուջեներին, բյուջետային կազմակերպություններին, պետության անունից ստեղծված հանրային իրավունքի իրավաբանական անձանց և պետական բյուջեից ֆինանսական օգնություն ստացող այլ իրավաբանական անձանց՝ դրանք տրամադրված բյուջետային տարվա ավարտից ոչ ուշ վերադարձնելու պայմանով։

• Парламент Азербайджана утвердил изменения в закон о госдолге
На сегодняшнем пленарном заседании Милли Меджлиса в окончательном чтении утвержден законопроект о внесении изменений в закон «О государственном долге».
Как сообщает Report, изменения предусматривают погашение бюджетных ссуд за счет средств Гарантийного фонда по обязательствам государственного долга и гарантий в случаях, когда организации-получатели не возвращают эти средства в государственный бюджет.
Данная мера позволит трансформировать Гарантийный фонд в более гибкий инструмент, который будет отвечать не только за исполнение обязательств по государственному долгу и гарантиям, но и за компенсацию невозвращенных бюджетных ссуд.
Одновременно в законопроекте предложена корректировка источников формирования Гарантийного фонда в связи с разработкой законопроекта о внесении изменений в закон «О бюджетной системе».
Согласно статье 1.1.13 закона «О бюджетной системе», бюджетные ссуды выделяются из государственного бюджета бюджету Нахчыванской Автономной Республики, местным бюджетам, бюджетным организациям, юридическим лицам публичного права, созданным от имени государства, и другим юридическим лицам, получающим финансовую помощь из государственного бюджета, с условием их возврата не позднее конца того бюджетного года, в котором они были предоставлены.
По действующему законодательству, своевременный возврат бюджетных ссуд является обязанностью организаций-получателей. Однако на практике наблюдается ряд проблем с возвратом этих средств организациями.
Данный законопроект разработан именно с целью формирования эффективного механизма своевременного возврата бюджетных ссуд в государственный бюджет.