14 Հուլիս 2025 - 09:32
Մի շարք սոցիալական ցանցերում Ադրբեջանի պաշտպանության և արտաքին գործերի նախարարների անունից հայտարարություն է տարածվել՝ Ռուսաստանի օդային տարածքում բելառուսական ինքնաթիռի խոցման վերաբերյալ: Այս հայտարարությունն արվել է խորը կեղծ տեխնոլոգիայի միջոցով և չի համապատասխանում իրականությանը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասվում է՝ Ադրբեջանի լրատվամիջոցների զարգացման գործակալության (MEDİA) մեկնաբանության մեջ։
«Արհեստական բանականության միջոցով մշակված կեղծ տեսանյութերը՝ հանրությանը մոլորեցնելուն ուղղված կոպիտ տեղեկատվական մանիպուլյացիայի օրինակ են: Մենք կոչ ենք անում բոլորին՝ վստահել միայն լրատվական գործակալությունների և այլ մասնագիտական լրատվամիջոցների կողմից տարածված պաշտոնական աղբյուրներից ստացված տեղեկատվությանը», - ասվում է մեկնաբանության մեջ։

14 Июля 2025 - 09:32
Рядом аккаунтов в социальных сетях распространено заявление от имени министра обороны и министра иностранных дел Азербайджана о сбитии самолета Беларуси в воздушном пространстве России. Это заявление составлено с использованием технологии deep fake и не соответствует действительности.
Как сообщает Armenia.Az, об этом говорится в комментарии Азербайджанского агентства по развитию медиа (MEDIA).
«Разработанные при помощи искусственного интеллекта фейковые видеокадры являются примером грубой информационной манипуляции, направленной на введение общественности в заблуждение. Призываем всех доверять лишь информации из официальных источников, распространяемой информационными агентствами и другими профессиональными медиаресурсами», — говорится в комментарии.