• Իլհամ Ալիևը զանգահարել է Ռեջեփ Էրդողանին
Հուլիսի 12-ին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը զանգահարել է՝ Թուրքիայի Հանրապետության նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանին։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, Ադրբեջանի նախագահը ջերմորեն շնորհավորել է եղբայրական թուրք ժողովրդին՝ Քրդական բանվորական կուսակցության (PKK) ահաբեկչական խմբավորման ինքնալուծարման և զենքը վայր դնելու կապակցությամբ։ Մեր պետության ղեկավարը ընդգծել է, որ այս կարևոր իրադարձությունը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի ղեկավարությամբ՝ երկրում իրականացվող վճռական քաղաքականության, ուժեղ առաջնորդության, անսասան կամքի, ազգային միասնության և համերաշխության վառ հաղթանակն է ։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ «Թուրքիա առանց ահաբեկչության» նպատակին հասնելու այս քայլը գնահատել է՝ որպես տարածաշրջանում խաղաղությանը և կայունությանը ծառայող կարևոր շրջադարձային պահ և թուրքական պետությանը և ժողովրդին մաղթել է հաջողություններ որոշման լիարժեք իրականացման գործում։
Նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Իլհամ Ալիևին աջակցության և ուշադրության համար՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև բարեկամական և եղբայրական հարաբերությունները հաջողությամբ զարգանում են բոլոր ոլորտներում։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում պետությունների ղեկավարները մտքեր են փոխանակել՝ ադրբեջանա-թուրքական ռազմավարական դաշինքի հեռանկարների շուրջ։

• Ильхам Алиев позвонил Реджепу Эрдогану
12 июля президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев позвонил президенту Турецкой Республики Реджепу Тайипу Эрдогану.
Как сообщает Armenia.Az, президент Азербайджана сердечно поздравил братский турецкий народ с самороспуском террористической группировки РПК и сложением ею оружия. Глава нашего государства подчеркнул, что это важное событие является ярким торжеством проводимой в стране под руководством президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана решительной политики, сильного лидерства, непоколебимой воли, национального единства и солидарности.
В ходе телефонного разговора президент Ильхам Алиев расценил этот шаг, предпринятый на пути к достижению цели «Турция без терроризма», как важный поворотный момент, служащий миру и стабильности в регионе, и пожелал Турецкому государству и народу успехов в полной реализации принятого решения.
Президент Реджеп Тайип Эрдоган поблагодарил президента Ильхама Алиева за оказанную поддержку и внимание, подчеркнул, что дружеские и братские отношения между Азербайджаном и Турцией успешно развиваются во всех сферах.
В ходе телефонного разговора главы государств провели обмен мнениями о перспективах азербайджано-турецкого стратегического союзничества.