• Էրդողան. Թուրքիան ուշադիր հետևում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության բանակցություններին
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանն ասել է՝ իր էմիրաթցի գործընկեր Մոհամմեդ բին Զայեդ Ալ Նահյանի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ։
Էրդողանը ընդգծել է, որ Անկարան կարևոր քայլ է ձեռնարկել՝ «ահաբեկչությունն ամբողջությամբ վերացնելու» համար ինչպես Թուրքիայի, այնպես էլ ամբողջ տարածաշրջանի օրակարգից։ Ալ Նահյանը նշել է, որ այս գործընթացը զգալի ներդրում կունենա տարածաշրջանի անվտանգության մեջ և մաղթել է դրա հաջող ավարտ։
Թուրքիայի առաջնորդը նշել է, որ նրա երկիրը ուշադիր հետևում է՝ Աբու Դաբիում սկսված Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության բանակցություններին և կշարունակի աջակցել Հարավային Կովկասում հանգստության վերականգնման ջանքերին։
Էրդողանը նաև նշել է, որ Թուրքիայի և ԱՄԷ-ի միջև ռազմավարական գործընկերությունը դրական արդյունքներ է ցույց տալիս բոլոր ոլորտներում, և որ երկու երկրներն էլ մեծ ներուժ ունեն բազմաթիվ ոլորտներում, մասնավորապես՝ պաշտպանական արդյունաբերության և նոր տեխնոլոգիաների ոլորտում։

• Эрдоган: Турция внимательно следит за мирными переговорами между Азербайджаном и Арменией
Как передает Armenia.Az, об этом заявил турецкий лидер Реджеп Тайип Эрдоган в ходе телефонного разговора с эмиратским коллегой Мухаммедом бен Заидом Аль Нахайяном.
Эрдоган подчеркнул, что Анкара сделала важный шаг «к полному исключению терроризма» из повестки дня как Турции, так и всего региона. Аль-Нахайян заявил, что этот процесс внесет значительный вклад в безопасность региона, и пожелал успешно его завершить.
Турецкий лидер отметил, что его страна внимательно следит за мирными переговорами между Азербайджаном и Арменией, начатых в Абу-Даби, и будет продолжать поддерживать усилия по восстановлению спокойствия на Южном Кавказе.
Эрдоган также указал, что стратегическое партнерство между Турцией и ОАЭ положительно проявляет себя во всех сферах, и что две страны обладают большим потенциалом во многих областях, в частности оборонной промышленности и новых технологиях.