08 Հուլիս 2025 - 14:03
Միլլի Մեջլիսի այսօր կայացած հերթական լիագումար նիստում երրորդ ընթերցմամբ ընդունվել է՝ «Էլեկտրաէներգետիկայի մասին» օրինագծում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագիծը:
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, փաստաթուղթը նախատեսում է էլեկտրաէներգիայի ոլորտում ֆիքսված սակագնի կիրառում։
Միջազգային պրակտիկայում կան դեպքեր, երբ էլեկտրաէներգիայի սակագները և գները կարգավորելիս կիրառվում է ֆիքսված սակագին։ Ֆիքսված սակագնի հիմնական գաղափարն այն է, որ ցանցին միացված սպառողները ամեն ամիս վճարում են որոշակի գումար որպես ֆիքսված ծախսեր։ Ֆիկսված սակագինը կապված չէ սպառման ծավալի հետ, կիրառվում է սպառողի կատեգորիայից անկախ և օգտագործվում է բաշխման համակարգի օպերատորի որոշակի ծախսերը հոգալու համար։
Օրինագծում ֆիքսված սակագինը սահմանվում է որպես յուրաքանչյուր սպառողի նկատմամբ կիրառվող ամսական սակագնային տարր՝ կարգավորողի կողմից որոշված էլեկտրաէներգիայի սպառման մակարդակից անկախ ֆիքսված ծախսերի մի մասը ծածկելու համար։
Օրինագիծը կարգավորում է նաև էլեկտրաէներգիայի մատակարարի և սպառողի իրավունքներն ու պարտականությունները՝ կապված ֆիքսված սակագնի կիրառման հետ, ինչպես նաև ֆիքսված սակագնի կիրառումից բխող հարցերը։

08 Июля 2025 - 12:19
На очередном пленарном заседании Милли Меджлиса, проходящем сегодня, в третьем чтении был принят законопроект о внесении изменений в законопроект «Об электроэнергетике».
Как сообщает Report, документ предусматривает применение фиксированного тарифа в электроэнергетическом секторе.
В международной практике существуют случаи применения фиксированного тарифа при регулировании тарифов и цен на электроэнергию. Основная суть фиксированного тарифа заключается в том, что потребители, подключенные к сети, ежемесячно платят определенную сумму в виде фиксированных расходов. Фиксированный тариф не связан с объемом потребления, применяется независимо от категории потребителя и используется для покрытия определенных расходов оператора распределительной системы.
Законопроект определяет фиксированный тариф как ежемесячный тарифный элемент, применяемый к каждому потребителю с целью покрытия части постоянных расходов, не зависящих от уровня потребления электроэнергии, определяемой регулятором.
В законопроекте также регулируются права и обязанности поставщика электроэнергии и потребителя в связи с применением фиксированного тарифа, а также вопросы, вытекающие из применения фиксированного тарифа.