• Բաքվում քննարկել են անվտանգության գործոնները միջազգային սպառնալիքների պայմաններում
«Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականությունը ինքնիշխանության վերականգնումից հետո. առաջնահերթություններ և մարտահրավերներ» թեմայով դիվանագիտական ծառայության մարմինների ղեկավարների IX խորհրդակցության շրջանակներում տեղի է ունեցել՝ «Արտաքին քաղաքականությունը և բազմակողմ դիվանագիտությունը փոփոխվող համաշխարհային կարգում» թեմայով վահանակային քննարկում։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են Արտաքին գործերի նախարարությունից, Ադրբեջանի արտաքին գործերի փոխնախարարներ Արազ Ազիմովը և Յալչին Ռաֆիևը մասնակցել են վահանակային քննարկմանը՝ որպես հիմնական զեկուցողներ։
Քննարկումների ընթացքում վերլուծվել են՝ Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները հետհակամարտային շրջանի իրողություններում, կարգավորման գործընթացի ներկայիս վիճակը և առկա մարտահրավերները, անվտանգության ոլորտի գործոնները, որոնք կարող են ազդել մեր երկրի վրա տարածաշրջանային և միջազգային սպառնալիքների ֆոնին։

08 Июля 2025 - 09:39
В рамках IX совещания руководителей органов дипломатической службы на тему «Внешняя политика Азербайджана после восстановления суверенитета: приоритеты и вызовы» состоялась панельная дискуссия, посвященная теме «Внешняя политика и многосторонняя дипломатия в меняющемся миропорядке».
Как сообщили Armenia.Az в МИД, в панельной дискуссии в качестве главных докладчиков приняли участие заместители министра иностранных дел Азербайджана Араз Азимов и Ялчин Рафиев.
В ходе обсуждений были проанализированы приоритеты внешней политики Азербайджана в реалиях постконфликтного периода, текущее состояние процесса нормализации и существующие вызовы, факторы в сфере безопасности, которые могут повлиять на нашу страну на фоне региональных и международных угроз.