23 Հունիսի 2025 - 18:03
Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանում ավարտել է պետական անվտանգության ծառայության (ՊԱԾ) կողմից պետական դավաճանության մեջ մեղադրվող Բահրուզ Սամեդովի դեմ հարուցված քրեական գործով դատավարությունը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, Բահրուզ Սամեդովը ձերբակալվել է պետական անվտանգության ծառայության կողմից 2024 թվականի օգոստոսին իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների ընթացքում։
Նրան մեղադրանք է առաջադրվել Ադրբեջանի Քրեական օրենսգրքի 274-րդ հոդվածով («Պետական դավաճանություն»)՝ Հայաստանի հատուկ ծառայությունների հետ համագործակցելու համար։
Դատավոր Էլնուր Նուրիևի նախագահությամբ կայացած վերջնական դատավարության ժամանակ Բահրուզ Սամեդովը մեղավոր է ճանաչվել և դատապարտվել 15 տարվա ազատազրկման։

• Вынесен приговор Бяхрузу Самедову, работавшему на спецслужбы Армении - ФОТО
В Бакинском суде по тяжким преступлениям завершился судебный процесс по возбужденному Службой государственной безопасности (СГБ) уголовному делу в отношении Бяхруза Самедова, обвиняемого в государственной измене.
Как сообщает Armenia.Az, Бяхруз Самедов был задержан в ходе оперативно-следственных мероприятий, проведенных СГБ в августе 2024 года.
Он обвинялся в сотрудничестве со спецслужбами Армении - по статье 274 («Государственная измена») УК Азербайджана.
На заключительном процессе под председательством судьи Эльнура Нуриева Бяхруз Самедов был признан виновным и приговорен к 15 годам лишения свободы.