19 Հունիսի 2025 - 16:34
Հունիսին Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեն (ԿԽՄԿ) կրկին այցելել է՝ Ադրբեջանում պատերազմական հանցագործությունների մեջ մեղադրվող հայկական ծագում ունեցող անձանց։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտնել է՝ Ադրբեջանում Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի ներկայացուցչության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Իլահա Հուսեյնովան։
Նշվում է, որ կալանավորվածների հետ անցկացվել են անհատական հանդիպումներ, ստեղծվել են պայմաններ նրանց ընտանիքների հետ կապվելու համար, և նրանք ստացել են ծանրոցներ իրենց ընտանիքներից։
«ԿԽՄԿ-ի մանդատի համաձայն, նման այցելությունները ներառում են կալանավորված անձանց նկատմամբ վերաբերմունքի և կալանքի պայմանների գնահատում: Կազմակերպությունը նաև պայմաններ է ստեղծում անհատների և նրանց ընտանիքների միջև կապերի վերականգնման կամ շարունակման համար: ԿԽՄԿ-ի ընթացակարգերի համաձայն, այցելություններին վերաբերող դիտարկումներն ու առաջարկությունները քննարկվում և փոխանցվում են միայն կալանավորող կողմին», - ընդգծվում է հաղորդագրության մեջ:

19 Июня 2025 - 15:34
Сотрудники Международного Комитета Красного Креста (МККК) в июне вновь посетили лиц армянского происхождения, обвиняемых в военных преступлениях в Азербайджане.
Как передает Report, об этом сообщила руководитель отдела по связям с общественностью представительства МККК в Азербайджане Илаха Гусейнова.
Отмечается, что с задержанными лицами проведены встречи один на один, для них созданы условия для связи с семьями, и они получили посылки от своих семей.
«В соответствии с мандатом МККК во время таких посещений оценивается обращение с задержанными лицами и условия содержания. Организация также создает условия для восстановления или продолжения связей лиц с их семьями. Согласно процедурам МККК, наблюдения и рекомендации, связанные с посещениями, обсуждаются и делятся только с удерживающей стороной», — подчеркивается в сообщении.