• Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի տարածարջանում բնակչության թիվը մոտենում է 50 հազար մարդու
Այս տարվա հունիսի սկզբի դրությամբ՝ Ադրբեջանի Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջաններում բնակվում է շուրջ 50 հազար մարդ։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտնում է Պետական վիճակագրական կոմիտեն։
Տվյալների համաձայն՝ հաշվետու ժամանակահատվածում «Մեծ վերադարձ» պետական ծրագրի շրջանակներում իրենց հայրենի տներ են վերադարձել 3,721 հազար ընտանիքներ՝ 14,843 հազար մարդ։
Բացի այդ, վերակառուցման և այլ մասնագիտական աշխատանքների հետ կապված օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում ժամանակավորապես բնակվող անձանց և նրանց ընտանիքների անդամների թիվը կազմել է 32,216 հազար մարդ։
«Հաշվի առնելով Խանքենդի քաղաքում գտնվող Ղարաբաղի համալսարանում սովորող 1150 ուսանողներին՝ ազատագրված տարածքներում բնակվողների ընդհանուր թիվը կազմել է 48 209 մարդ», - նշվում է Պետական վիճակագրական կոմիտեի տեղեկատվության մեջ։

• Население в Карабахском и Восточно-Зангезурском регионе приближается к 50 тысячам человек
В Карабахском и Восточно-Зангезурском экономическом районах Азербайджана по состоянию на начало июня текущего года проживает около 50 тыс. человек.
Согласно данным, за отчетный период в рамках государственной программы «Великое возвращение» в свои родные дома вернулись 3,721 тыс. семей, состоящих из 14,843 тыс. человек.
Кроме того, число лиц и членов их семей, временно проживающих на территориях, освобожденных от оккупации, связанных с реконструкцией и другими профессиональными работами, составляло 32,216 тыс. человек.
«С учетом 1150 студентов, обучающихся в Карабахском университете в городе Ханкенди, общее число лиц, проживающих на освобожденных территориях, составило 48 209 человек», — отмечается в информации Госкомстата.