• Զանգիլանում և Գուբադլիում ավարտվել է գյուղատնտեսության համար կարևոր ջրային նախագիծը
Այս տարի Զանգիլանի և Գուբադլիի շրջանների տարածքում Զաբուխչայի ջրամբարից ոռոգվող գյուղատնտեսական այգիների ցանքատարածքների ընդհանուր մակերեսը կազմել է 2900 հեկտար:
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին լրագրողներին հայտնել է՝ Ադրբեջանի ջրային ռեսուրսների գործակալության ներկայացուցիչ Իլհամ Գուլիևը։
Նրա խոսքով՝ շահագործման է հանձնվել Զաբուխչայի ջրամբարը և դրան կից գլխավոր խողովակաշարը՝ Գուբադլիի և Զանգիլանի շրջաններում նոր գյուղատնտեսական այգիներին և այլ սպառողներին ոռոգման ջուր մատակարարելու համար, որտեղ ցանքատարածքների ընդհանուր մակերեսը կազմում է 12,100 հեկտար:
«27 միլիոն խորանարդ մետր ընդհանուր տարողությամբ ջրամբարը և 51,6 կմ երկարությամբ ճնշման գլխավոր խողովակաշարը կծառայեն տարածաշրջանի գյուղատնտեսության զարգացմանը», - նշել է Գուլիևը։
Գուլիևը նշել է նաև, որ Զաբուխչայի ջրամբարի տեխնիկական ցուցանիշների համաձայն՝ ամբարտակի բարձրությունը 61 մետր է, լայնությունը՝ 502 մետր, իսկ գագաթին լայնությունը՝ 10 մետր։
«Շինարարության ընթացքում կառուցվել են նաև Գյուլաբիրդ հիդրոէլեկտրակայանին (ՀԷԿ) պատկանող 1.2 կմ երկարությամբ շեղող խողովակաշար, վթարային ջրթող, սպասարկման շենքեր և շրջակա ենթակառուցվածքներ», - հավելել է նա։
Գործակալության ներկայացուցչի խոսքով՝ Զաբուխչայի ջրամբարից ջուրը մատակարարվում է Հաքարի գետի աջ և ձախ ափերին գտնվող Գուբադլիի և Զանգիլանի շրջանների մշակովի տարածքներին՝ գլխավոր խողովակաշարի միջոցով, որը նախագծի հիմնական բաղադրիչներից մեկն է։

19 Июня 2025 - 13:21
В этом году на территории Зангиланского и Губадлинского районов общая площадь посевных земель агропарков, орошаемых водой из водохранилища Забухчай, составила 2 900 гектаров.
Как сообщает Report, об этом журналистам заявил представитель Агентства водных ресурсов Азербайджана Ильхам Гулиев.
По его словам, для обеспечения поливной водой новых агропарков и других потребителей на территории Губадлинского и Зангиланского районов, где общая площадь посевных земель составляет 12 100 гектаров, введены в эксплуатацию водохранилище Забухчай и связанный с ним магистральный трубопровод.
«Водохранилище общей емкостью 27 млн кубометров и напорный магистральный трубопровод протяженностью 51,6 км будут служить аграрному развитию региона», — отметил Гулиев.
Гулиев отметил, что согласно техническим показателям водохранилища Забухчай, высота плотины составляет 61 метр, ширина — 502 метра, а ширина по верху — 10 метров.
«В ходе строительства также были возведены деривационный трубопровод длиной 1,2 км, принадлежащий Гюлябирдской гидроэлектростанции (ГЭС), аварийный водосброс, служебные здания и окружающая инфраструктура», — добавил он.
По словам представителя агентства, вода из водохранилища Забухчай поступает на посевные площади Губадлинского и Зангиланского районов, расположенных на правом и левом берегах реки Хакари, через магистральный трубопровод, который является одной из основных составляющих проекта.
«Пропускная способность трубопровода протяженностью 51 600 метров в начале составляет 6,2 кубометра в секунду. Трубопровод предназначен для высоконапорных дождевальных и капельных оросительных систем», — подчеркнул он.
Гулиев также отметил, что проект водохранилища Забухчай играет важную роль в реализации аграрного потенциала региона. Этот проект будет способствовать как повышению продуктивности сельского хозяйства, так и улучшению благосостояния местного населения.