• Պետական ​​գործակալությունը՝ Ղարաբաղում նոր ջրամբարներ կառուցելու պլանների մասին
Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներում նախատեսվում է կառուցել մի շարք նոր ջրամբարներ՝ տարածաշրջանի ջրամատակարարումը բարելավելու նպատակով։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին լրագրողներին հայտարարել է՝ Ադրբեջանի ջրային ռեսուրսների գործակալության ներկայացուցիչ Իլհամ Գուլիևը։
Նրա խոսքով՝ Հաքարիչայ և Բարգյուշադչայ գետերի վրա ջրամբարների տեխնիկատնտեսական հիմնավորումները և նախագծային փաստաթղթերն արդեն պատրաստ են։
«Նախնական տվյալներով, Հաքարիչայի ջրամբարի ծավալը կկազմի 91 միլիոն խորանարդ մետր, իսկ Բարգյուշադչայի ջրամբարինը՝ 67 միլիոն խորանարդ մետր։ Այս նախագծերի իրականացումը զգալի ներդրում կունենա՝ Լաչինի, Գուբադլիի, Զանգիլանի և այլ շրջանների ոռոգման և խմելու ջրով ապահովման գործում», - ասել է նա։
Գուլիևը հավելել է, որ ավարտվում է նաև Սարսանգի ջրամբարի, որի ծավալը կազմում է 565 միլիոն խորանարդ մետր, տեխնիկատնտեսական հիմնավորման նախապատրաստումը։ Այն կծառայի Աղդերեի, Թերթերի, Աղդամի, Բարդայի, Գերանբոյի և Եվլախի շրջանների ընդհանուր առմամբ 96 հազար հեկտար հողերի ոռոգմանը։
Գործակալության ներկայացուցիչը նշել է, որ «Գըզ Գալասի» ջրամբարի և դրանից տարածվող 52 կիլոմետրանոց գլխավոր ջրանցքի, ինչպես նաև Թերթերչայի աջ ափի ոռոգման ջրանցքի նախագծերի փաստաթղթերն արդեն պատրաստ են, և դրանց իրականացումը նախատեսվում է սկսել մոտ ապագայում։ Այս նախագծերի իրագործման արդյունքում զգալիորեն կբարելավվի տասնյակ հազարավոր հեկտար մշակովի տարածքների ջրամատակարարումը։

19 Июня 2025 - 14:59
На освобожденных территориях Азербайджана планируется строительство ряда новых водохранилищ с целью улучшения водоснабжения региона.
Как сообщает Report, об этом журналистам заявил представитель Агентства водных ресурсов Азербайджана Ильхам Гулиев.
По его словам, уже подготовлены технико-экономические обоснования и проектно-сметная документация для водохранилищ на реках Хакаричай и Баргюшадчай.
«Объем водохранилища Хакаричай, по предварительным данным, составит 91 млн кубометров, а водохранилища Баргюшадчай — 67 млн кубометров. Реализация этих проектов внесет значительный вклад в обеспечение как оросительной, так и питьевой водой Лачинского, Губадлинского, Зангиланского и других районов», — сказал он.
Гулиев добавил, что также завершается подготовка технико-экономического обоснования по Сарсангскому водохранилищу, объем которого составляет 565 млн кубометров. Оно будет обслуживать орошение в общей сложности 96 тысяч гектаров земель в Агдеринском, Тертерском, Агдамском, Бардинском, Геранбойском и Евлахском районах.
Представитель агентства отметил, что документация по проектам водохранилища «Гыз галасы» и отходящего от него 52-километрового магистрального канала, а также Тертерчайского правобережного оросительного канала уже готова, и ожидается, что их реализация начнется в ближайшее время. В результате реализации указанных проектов значительно улучшится водоснабжение десятков тысяч гектаров посевных площадей.